Nën lupën e Stela Sallakut

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo

If Zendaya and Timothée Chalamet performed well on screen, that was the merit of the style as well. Both titular for "Dune", the new science-fiction film directed by Denis Villeneuve, they prove with every outfit, that they master the codes of the fashion world best.

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo


Zendaya embodies the strength of her character even on the red carpet, wearing Alaïa in Paris and Rick Owens in London, the American actress does magic like a modern day warrior. Accompanied by Timothée Chalamet, who does not lag behind in terms of style and charm.

Për shembull, në Festivalin e Filmit të Venecias shtatorin e kaluar, Zendaya magjepsi, me një fustan lëkure Balmain. Në krah të saj, aktori i ri tërhoqi vëmendjen me veshjen e tij unike që kombinonte dizajnin me bizhuteritë elegante.

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo

Zendaya dhe Timothée Chalamet fituan pikë me veshjet e tyre tailor-made, unike dhe gjithmonë shumë bashkëkohore. Ngjarja e fundit? Këtë të dielë, për Festivalin e Filmit në Londër BFI, u dalluan për origjinalitetin dhe konfirmuan edhe një herë pozicjonin e tyre në botën e modës.

Dy aktorët e rinj u shfaqën së bashku këtë 17 tetor në premierën e “Dune” në Londër. Për këtë rast, Zendaya u vesh me Vivienne Westwood, fund me kuadrate dhe një bluzë të bërë tërësisht nga zinxhirë metalikë kombinuar me këpucë Louboutin. Timothée Chalamet kishte veshur një kostum Stella McCartney me lule, të shoqëruar me një palë çizme të bardha.

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo

Zendaya, të nesërmen në Odeon Luxe në Leicester Square në Londër, veshi një fustan të gjatë krem nga ??Rick Owens, në kontrast me kostumin e partnerit të saj nga Alexander McQueen, i zi me zinxhirë të mëdhenj argjendi.

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo

Kujtojmë që këta dy yje në ngritje të kinemasë nuk janë në tapetin e tyre të parë të kuq. Në Festivalin e Filmit të Venecias, pak më shumë se një muaj më parë, ata tërhoqën vëmendjen e të gjithëve.

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo

Timothée Chalamet wore an intense black dress by Haider Ackermann, consisting of a bust shoulder statement statement and trousers covered in black crystals. The accessories were from Cartier, which gave it a luxurious look. At his side, Zendaya was wearing a custom-made dress by Balmain that has long been talked about.

How Zendaya and Timothée Chalamet became the most stylish red carpet duo

Last but not least, the actors also met in the French capital to promote their film on September 6, 2021. Tom Ford blue denim suit for Timothée, "crop top" by Alaïa and maxi tube bottom for Zendayan. In short, the duo stands in first place in the classification of the best red carpet dresses.

* Adapted from Vogue France