Kronikë e zezë

The perpetrators who killed the 32-year-old woman in Durrës are arrested

The perpetrators who killed the 32-year-old woman in Durrës are arrested

The two perpetrators of the murder of the 32-year-old woman yesterday in Durrës have been arrested.

Luljeta Preza was found dead under the 'Dajlani' bridge in Durrës.

Citizens Aldo Brahimi and Ylli Grabovari were arrested, so it is suspected that the latter are also in a street situation.

Police statement

The police operation coded "Delusion" is finalized, for clarifying the circumstances of the murder of the 32-year-old woman, who was found dead under the Dajlani bridge, yesterday morning.

They killed the 32-year-old woman with a cutting tool (knife), after a conflict with her for weak motives, in the place where the dead body was found, the 2 suspected perpetrators were identified in record time, caught and put in handcuffs.

Procedohen penalisht 3 shtetase që kanë qenë prezente gjatë ngjarjes, për moskallëzim të krimit.

Nga veprimet hetimore ka rezultuar se 32-vjeçarja, 2 autorët e vrasjes dhe 3 shtetaset e proceduara, gjatë ngjarjes së ndodhur poshtë urës së Dajlanit, kanë qenë nën efektin e lëndëve narkotike.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve të Rënda, të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Durrësit, kanë vijuar veprimet e thelluara hetimore për zbardhjen e rrethanave të humbjes së jetës së shtetases L. P., 32 vjeçe, trupi i së cilës u gjet poshtë urës së Dajlanit, ditën e djeshme, rreth orës 10:35.

Si rezultat i veprimeve hetimore të kryera në kuadër të operacionit policor të koduar “Deluzion”, u bë e mundur zbardhja e rrethanave të kësaj ngjarjeje, identifikimi, kapja dhe vënia në pranga në kohë rekord, e 2 autorëve të dyshuar të saj.

Në vijim të këtyre veprimeve, u vunë në pranga shtetasit A. B., 22 vjeç, banues në Lushnjë dhe Y. G., 45 vjeç, banues në Durrës, për veprën penale “Vrasja me dashje”, kryer në bashkëpunim.

From the in-depth investigations carried out immediately after the event, it turned out that around 01:00 on 02.08.2023, under the bridge of Dajlan, Durrës, the 32-year-old woman had a conflict with the citizens AB and YG, for weak motives (after they consumed substances narcotic cocaine, together with BS, MM and a 15-year-old girl). During the conflict, AB and YG citizens hit the LP citizen with a cutting tool (knife), who as a result lost her life in the place where her body was found.

Also, for this case, the materials were referred to the Prosecutor's Office, where the proceedings were initiated in a free state for the citizens BS, 28 years old, MM, 26 years old, and for the 15-year-old woman, for the criminal offense of "Disobedience of the crime", since they were present during the event. but none of them reported to the Police.