Stil jete

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other alternatives you can try

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other

From Amsterdam to Venice, many of the continent's most popular travel destinations are urging some tourists to stay away or imposing restrictions on those who visit.

Overcrowding can turn a paradise into hell. But don't worry - there are plenty of other options to avoid the crowds and contribute to the overcrowding problem.

For vibrant nightlife and cafes: Swap Amsterdam for Leiden

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other

Amsterdam is overrun with annoying tourists. Last year, the city launched a "discouraging campaign" to keep misbehaving visitors away.

If you want to avoid the throngs of tourists, head to nearby Leiden. The small town boasts waterways, lovely houses and lovely bars. Cycle the tree-lined avenues, explore its 28km of canals or enjoy a beer at a local pub.

Try Slovenia instead of Northern Italy for scenic mountains

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other

In 2022, 34 million tourists visited the small region of Trentino Alto Adige in Northern Italy. This week, authorities announced they were closing access to Briseisill Lake, one of the region's most popular sites.

Por pse të mos anashkaloni turmat dhe të vizitoni Alpet Juliane aty pranë? Ky varg malor i lartë shtrihet në Slloveni dhe krenohet me disa nga peizazhet më piktoreske në Evropë, nga liqeni i pastër kristal i Bohinj deri te majat e mbuluara me borë. Në Parkun Kombëtar Triglav, ju mund të kamponi.

Kapërceni mbiturizmin e Amalfit për Dolce Vitan kalabriane

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other

Bregu i Amalfit i Italisë është i njohur për detet e tij të kristalta - por edhe për grupet e turistëve që mbushin rrugët e tij të ngushta.

'Costa Violet', që shtrihet nga Palmi në Bagnara në fund të kontinentit italian, ofron një shije më pak të mbushur me njerëz të La Dolce Vitas.

Për tapas të shijshëm pa turma, provoni San Sebastian mbi Barcelonën

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other

Kryeqyteti katalanas ofron jetë të gjallë nate, arkitekturë të jashtëzakonshme dhe ushqim të shijshëm. Por me afro 32 milionë vizitorë në vit, disa vendas janë të ngopur me turmat e turistëve. Qyteti ka kufizuar madhësinë e grupeve turistike dhe ka ndaluar përdorimin e megafonëve nga guidat.

Për një shije të diçkaje ndryshe, provoni San Sebastian në vendin bask. Ky qytet është i famshëm për tapas pintxo, të shërbyer në baret tradicionale të qytetit të vjetër.

Ndryshoni plazhet e mbushura spanjolle me thesaret e fshehura të Evropës Juglindore

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other

Disa ishuj spanjollë janë shprehur së fundmi të zhgënjyer nga fluksi i turistëve.

Por ka shumë opsione të ngjashme për turistët dhe nuk gjenden në Spanjë.

Shqipëria ka 450 km vijë bregdetare mahnitëse. Riviera Shqiptare shkon nga Vlora në Ksamil, ku mund të gjeni ujëra bruz dhe ishuj të vegjël.

The coast is dotted with pine forests and golden sand. And, if you're looking for something a little more lively, visit Dhërmi - one of Albania's longest and most popular beaches.

Art lovers should go to Genoa instead of Venice

Europe's tourist hotspots are imposing restrictions. Here are six other

The beautiful city of canals struggles with overcrowding. Authorities are trying various restrictions to bring the problem under control, but millions of people still visit every year.

For something different, try Genoa in North West Italy. The port city has no canals, but has the same narrow medieval alleys.

Euronews.com article, translated and adapted by tiranapost.al