SPORT

Novak Djokovic demands ban on deportation from Australia

Novak Djokovic demands ban on deportation from Australia

Novak Djokovic has appeared in court to prevent his deportation from Australia, as the Serbian tennis player failed to find enough evidence to justify his exclusion under country rules for Covid vaccination.

Djokovic, who has refused to confirm his vaccination status and publicly opposed mandatory interventions, was granted a visa to enter Australia last year and this week was expelled from the Australian Open due to non-vaccination.

Novak Djokovic demands ban on deportation from Australia

He was detained at Melbourne's Tullamarine airport overnight after failing to provide sufficient evidence that he had a good medical reason for not being vaccinated, a requirement for non-nationals entering the country.

The Australian Border Forces revoked his visa and ordered the 34-year-old tennis player to leave the country.

Djokovic was taken to a quarantine hotel in the interior of Melbourne as his lawyers sought an order against the visa waiver in the Federal District Court on Thursday evening. The case was postponed to Monday morning, which means he will have to stay in solitary confinement until then.

The decision to give Djokovic, who has won the Australian Open nine times, an exception, provoked a backlash in Australia given the strict blockade restrictions and vaccination mandates approved across the country over the past two years. .

Tennis Australia has argued that the exemption was approved by two committees of medical professionals - one appointed by a tennis authority and the other by the Victoria Department of Health.

Djokovic declined to give details on how he applied for the exemption. He posted a photo of himself on Instagram on Wednesday boarding a plane in Dubai, claiming he had been exempted from traveling to Melbourne to defend his title.

View this post on Instagram

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole)

Australia opened its borders to fully vaccinated non-citizens in mid-December. Djokovic would have qualified for a visa used by sports professionals, but he would have had to follow strict vaccination rules to enter the country.

Paul McNamee, a former Australian Open chief executive and men's tennis champion, said the world number one had become a "victim" of a political dispute between national governments and the Victorian state and trying to oust him could undermine trust in Open.

Novak Djokovic demands ban on deportation from Australia

"This has never happened before," McNamee told ABC News. "[Djokovic] does not make the rules. "He deserves his day in court, not in court."

Rafael Nadal, tenisti spanjoll i lidhur me Gjokoviçin dhe zviceranin Roger Federer Grand Slam, mbështeti rregullin e detyrueshëm për vaksinim. “Bota, për mendimin tim, ka vuajtur mjaftueshëm për të mos ndjekur rregullat,” tha ai.

Scott Morrison, kryeministri i Australisë, tha se vizitorët ishin ende të mirëpritur, por ata duhej të pajtoheshin me politikat e vendit për Covid. Ai mohoi se Gjokoviç ishte "i veçuar".

Novak Djokovic demands ban on deportation from Australia

Megjithatë, familja e Gjokoviçit ka dalë në mbrojtje të tenisit, me babain e tij që akuzon autoritetet australiane se e mbajnë lojtarin në "robëri" dhe e krahason tenisin me Jezusin.

"Në të njëjtën mënyrë, ata po përpiqen gjithashtu të kryqëzojnë Novakun," tha Srdjan Gjokoviç. Dijana, nëna e Novakut, e quajti situatën "skandaloze" dhe një "sulm të qartë politik" ndaj djalit të saj.

Novak Djokovic demands ban on deportation from Australia

Ajo gjithashtu kritikoi gjendjen e akomodimit të Gjokoviçit, duke pretenduar se ai ishte në një hotel "të pistë", duke kaluar orë të tëra në një "dhomë të vogël". Hoteli Park në Melburn përdoret nga qeveria australiane për të ndaluar refugjatët.

Tenis Australia ka thënë se një grusht lojtarësh janë përjashtuar për të luajtur, duke ngritur akuza se Gjokoviç po përdorej si një kokë turku. Morrison e hodhi poshtë atë sugjerim dhe argumentoi se njerëzit që postuan në mediat sociale ose gjetkë për statusin e tyre të udhëtimit "tërheqin vëmendje të konsiderueshme ndaj vetes".

“Kushdo që e bën këtë – qofshin një personazh i famshëm, një politikan, një tenist, një gazetar – kushdo që e bën këtë, ai mund të presë që t'i bëhet pyetje më shumë se të tjerët. Kështu funksionon Forca Kufitare”, tha ai.

The threat of deportation was met with a backlash from Serbs in Melbourne, as well as from Serbian President Aleksandar Vucic, who accused the Australian government of "harassment" in a social media post.

Tiranapost.al