SPORT

Alcaraz, the 20-year-old who beat Djokovic

Alcaraz, the 20-year-old who beat Djokovic

History changes, nothing is forever and Wimbledon reminded us today when 20-year-old Carlos Alcaraz was declared the world champion in tennis. He defeated the champion Novak Djokovic and also started a new era in tennis.


Although the Serbian champion, Djokovic counts no less than 23 grand slams, today he encountered many difficulties and was forced to surrender in front of the 20-year-old tennis player.

Alcaraz, the 20-year-old who beat Djokovic


The result ended 3-2, while the sets were 1-6, 7-6, 6-1, 3-6 and 6-4.

Alcaraz becomes the third Spanish tennis player to win this tournament after Manolo Santana (1965) and Rafael Nadal (2008 and 2010).

What we know about Carlos Alcaraz and how the 20-year-old Spaniard rose to the top of tennis...

Carlos Alcaraz Garfia lindi më 5 maj 2003 në El Palmar, Spanjë. Ai filloi të luajë tenis që në moshë të re dhe shpejt fitoi vëmendjen për aftësitë e tij të shkëlqyera.

Në moshën 17 vjeç, Alcaraz u shpall fitues në ATP Challenger në Alicante, Spanjë, duke u bërë lojtari më i ri spanjoll që arriti këtë sukses që prej Rafael Nadal. Ai vazhdoi të impresiononte në vitet që pasuan.

Në vitin 2021, Alcaraz la gjurmë në ATP Tour. Ai arriti në gjysmëfinale të Marbella Open dhe në çerekfinale të Andalucia Open. Ai gjithashtu mori një "wildcard" për të luajtur në Barcelona Open, ku në raundin e dytë mundi numrin 11 në botë, David Goffin.

Known for his aggressive style of play, powerful groundstrokes and quick court movement, Alcaraz is considered one of the next stars in men's tennis. With his exceptional talent, he has the potential to achieve great success in the sport of tennis and leave a lasting impact.

Alcaraz's biggest achievement came in today's match when he won the Wimbledon Championships, defeating Novak Djokovic in the final.