Showbiz

Agim Doçi said to represent Kosovo in Eurovision, Alban Ramosaj answers: Brandy courses and wait until next year

Agim Doçi said to represent Kosovo in Eurovision, Alban Ramosaj answers:

The poet Agim Doçi, who was one of the members of the jury of the year-end festival that brought out the winner Ronela Hayati, gave an interview in which he said that Ramosaj (the second place of the festival), could go to represent Kosovo. In recent days, it has been alluded many times how Albania's experience would have gone this year in the Eurosong, if Ramosaj had been chosen the winner. This is because Ronela and her song did not enter Albania in the finals.

"What kills me is that someone was telling me, why did not you give it to Ramosaj? Ramosaj, as a Kosovo Albanian, let him compete for the Eurosong from the Republic of Kosovo. Europe mocks both Kosovo and us. Because I can not bring a song that was a parody of the Tirana variety show, as a team of 5 Norwegian people. "Give the wolf a banana", said Agim Doçi during the interview.


This statement has also brought the reaction of Alban Ramosaj, through a status, accompanying Doçi's video.

"Dear Mr. Doci. (Also a member of the jury of the year-end festival where I competed with "Theje")

Ajo qe duhet te “te vrasi” eshte fillmisht rracizmi ndaj “Shqiptareve te Kosoves” sic po na ndan e po na etiketon, pastaj era e komunizmit qe kuterbon nga ty ne kete interviste. Europa nuk tallet me Kosovan apo Shqiperine, por me zgjedhjet qe bejm e si i lejojme te na shohin nder vite. (Meqe ra llafi, kemi nje liste te gjate me individe qe na krenojne neper bote si: Dua Lipa, Rita Ora, Ava Max, Bebe Rexha, Ermal Meta, Inva Mula, e shume te tjere) E meqe ke qejf te na ndash, le t`i hyjme me thelle natyres se kendveshtrimit tend. Ka qene po nje “Shqiptare e Kosoves” qe na ka ngritur ne rezultatin me te larte historik ne Eurosong, apo harruat? Te kujton gje emri Rona Nishliu? Persa i perket cfare jam, jam nje Shqipe! Qe madje gezoj dhe emrin Alban nga nje baba (drite paste) shume patriot dhe me dije te thella per historine dhe gjakun tone. Flas 4 gjuhe te huaja, kam pashaporte Shqiptare dhe Kosovare, jam i lindur ne Holande, rritur ne Shqiperi me origjine nga Kosova e me rezidence ne Spanje dhe jam shume me shume shqiptar se sa ju edhe shume me shume Europian se sa ju. Nuk jeni askushi qe te na ndani e te na limitoni per te perfaqesuar Mamane-Shqiperi ne Europe apo kudo! Te sugjeroj te kursesh rakine ne dalje televizive dhe te perfaqesosh moshen tuaj e te na thuash dy tre gjera te mencura heres tjeter. Uroj te jesh gjalle per vitin qe vjen e te shohesh se si do na perfaqesoje nje “Shqiptar nga Kosova” !”, shkruan Alban Ramosaj.