Shije

Healthy recipes for pregnant women 

Healthy recipes for pregnant women

An indication that someone is pregnant even when they have not yet discovered it is when they are not eating.

Avoid crudes, avoid bacon, avoid champagne even during a toast. Goop is not focused on what a pregnant woman does not eat, but on what she eats.

Gerda Endemann, director of science and research has suggested what matters most to the health of mother and baby. New and expectant mothers have shared their experiences with food and desires. In short: They are pretty hungry. They want to give their baby the best food possible. And they also want burritos. They want good, tasty food and carbs.

So Goop has combined these suggestions in the realization of super good, tasty and healthy recipes.

Hashure porridge for breakfast that has great values ​​especially in the first trimester

Healthy recipes for pregnant women

Recipe number 1

1 cup hashure grains

4 cups unsweetened almond milk

2 tablespoons honey

1 teaspoon salt

1 teaspoon vanilla powder

¼ cup chia seeds

¼ cup pressed flax seeds

Served with:

sliced ​​bananas

roasted nuts

cinnamon

1. Mix hashish grains, almond milk, honey, salt, vanilla powder and 2 cups water in a saucepan over low heat. Put on very low heat and simmer for 8 hours.

2. Kontrollojeni pas 8 orësh. Do të duket shumë e hollë, por mos u shqetësoni. Trazojeni me forcë për disa minuta për të ndihmuar në shpërbërjen e kokrrave dhe krijimin e niseshtes, të cilat do ta trashin lëngun. Pastaj shtoni farat chia dhe farat e lirit dhe vazhdoni të trazoni - farat chia gjithashtu do të ndihmojnë në trashjen e qullit. Sipër hidhni banane, arra dhe kanelle.

Healthy recipes for pregnant women

Receta numër 2

Sanduiç me qofte perimesh dhe brokoli

1/2 qepë e bardhë

6 thelpinj hudhër

6 lugë vaj ulliri

1 lugë çaji kripë

panxhar të gatuar

Kërpudha kremini

Kngull i njomë me madhësi të mesme

1 lugë çaji rigon të thatë


1 lugë çaji fara kopër

½ mish viçi

¼ filxhan Parmixhan të integruar

¼ filxhan thërrime buke (pa gluten)

1 kavanoz salcë marinara

Brokoli i zier

1. Skuqni qepën dhe hudhrën me 3 lugë vaj ulliri në tigan dhe me një majë luge kripë.

2. Ndërsa qepët dhe hudhra djersijnë, shtoni panxharin, kërpudhat dhe kungullin e njomë. Pastaj shtoni atë në përzierjen e qepës dhe hudhrës së bashku me një majë ,luge tjetër kripe dhe rigon, kopër. Gatuajeni këtë përzierje për rreth 10 minuta, derisa të gjitha aromat të jenë shkrirë dhe të fillojë të karamelizohet. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

3. Shtoni mishin e grirë të viçit, Parmixhanin, thërrimet e bukës dhe kripën në një tas. Pasi të jetë ftohur mirë, shtoni përzierjen e panxharit. Përziejini butësisht dhe formoni në qoftet.

4. Në të njëjtën tenxhere të cekët apo tigan ngrohni 3 lugë gjelle vaj ulliri ne temperaturë të lartë dhe shtoni qoftet. Pasi të jenë skuqur shtoni salcën marinara në tigan (kujdes se mos kërcet vaji). Mbulojini dhe lërini të ziejnë për rreth 30 minuta.

5. While the meat is cooling, fry the broccoli a little. Simmer for about 8 minutes, stirring occasionally. Then add the garlic while slightly reducing the heat to avoid burning the garlic. Cook for another 3 to 5 minutes. Put it aside.

6. Put all the ingredients, if desired, in a sandwich bread. And so eat sandwich, but also healthy.