Shëndeti

Mediterranean diet and DASH are declared the best for 2022: which is the best to lose weight

Mediterranean diet and DASH are declared the best for 2022: which is the best to

For the fifth year in a row, the Mediterranean diet ranks first in the annual competition for the best diet, according to estimates released Tuesday by US News & World Report.

But it comes with a draw: The DASH diet, which stands for dietary approaches to stop hypertension and emphasizes reducing salt intake; and the flex diet, which encourages you to be vegetarian in most cases - but is flexible enough to allow for a hamburger occasionally.

All three of these diets reduce or eliminate processed foods by filling your plate with fruits, vegetables, beans, lentils, whole grains, nuts and seeds.

"I think it's important to note that the three main diets - Mediterranean, DASH and flexibility - all offer variety, flexibility and little, if any, rules," Gretel Schueller, managing health editor for US News & World Report. which publishes an annual ranking of diets.

"All well-performing diets are safe, reasonable and backed by sound science. Diet winners also provide all the right calories with a focus on vegetables, fruits and whole grains; a modest amount of lean protein, dairy; and a casual treatment. "added Schueller.

A panel of 27 experts examined 40 diets and ranked them into several categories: How easy the diet is to follow; how likely a person is to lose significant weight, both in the short and long term; how effective is diet in preventing cardiovascular disease or diabetes; and the nutritional completeness of the diet.

"In general, the main diets are driven by what you can eat - not what you can not eat. And now - during these stressful times of the pandemic - this is especially beneficial for humans," said Schueller. "We want food that we can enjoy. And we want food that will maintain our health, maybe even strengthen our immunity. The best-listed diets offer that."

Mediterranean diet

Përveç pozitës së parë si dieta më e mirë e përgjithshme, stili mesdhetar i të ushqyerit kapi shiritin blu në kategoritë e mëposhtme: dietat më të lehta për t'u ndjekur; dietat më të mira për ushqim të shëndetshëm; dietat më të mira për diabetin dhe dietat më të mira me bazë bimore.

Studime të shumta kanë zbuluar se dieta mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit , kolesterolit të lartë , demencës , humbjes së kujtesës , depresionit dhe kancerit të gjirit . Dieta, e cila është më shumë një stil i të ushqyerit sesa një dietë e kufizuar, është lidhur gjithashtu me kocka më të forta , një zemër më të shëndetshme dhe jetë më të gjatë .

Dieta përmban gatim të thjeshtë, me bazë bimore, me shumicën e çdo vakti të fokusuar në fruta dhe perime, drithëra, fasule dhe fara, me pak arra dhe një theks të madh te vaji i ullirit ekstra i virgjër. Yndyrnat e tjera përveç vajit të ullirit, si gjalpi, konsumohen rrallë, nëse fare, dhe sheqeri dhe ushqimet e rafinuara janë të rezervuara për raste të veçanta.

Mishi i kuq përdoret me masë, zakonisht vetëm për të shijuar një pjatë. Ngrënia e peshkut të shëndetshëm të mbushur me vaj omega 3 inkurajohet, ndërsa vezët, qumështi dhe shpendët hahen në porcione shumë më të vogla sesa në dietën tradicionale perëndimore.

Ndërveprimet sociale gjatë vakteve dhe stërvitjes janë gurët themelorë të stilit mesdhetar të të ngrënit. Ndryshimet e stilit të jetesës që janë pjesë e dietës përfshijnë të ngrënit me miqtë dhe familjen, shoqërimin gjatë vakteve, ngrënien e ushqimeve të preferuara me vëmendje, si dhe lëvizjet dhe ushtrimet e kujdesshme.

Dieta më e mirë për shëndetin e zemrës

Në kategorinë e dietës më të mirë për shëndetin e zemrës, dieta mesdhetare ndante rrethin e fituesve me dietën Ornish, e cila u krijua në 1977 nga Dr. Dean Ornish, themelues i Institutit jofitimprurës të Kërkimit të Mjekësisë Parandaluese në Kaliforni. Sot dieta ofrohet përmes faqes së internetit të shëndetit të konsumatorit Sharecare.

Vetëm 10% e kalorive mund të vijnë nga yndyra, shumë pak e ngopur, thuhet në raport : "Shumica e ushqimeve me çfarëdo kolesteroli ose karbohidrate të rafinuara, vajra, kafeinë të tepërt dhe pothuajse të gjitha produktet shtazore përveç të bardhave të vezëve dhe një filxhan në ditë qumësht pa yndyrë. ose kosi janë të ndaluara, megjithëse plani përfshin disa fara dhe arra."

Ndërsa ekspertët pajtohen se dieta mund të jetë tepër kufizuese dhe e vështirë për t'u ndjekur, sipas Ornish është i vetmi program i provuar shkencërisht për të rikthyer sëmundjet e zemrës pa ilaçe ose kirurgji, siç tregohet në një provë klinike të rastësishme.

Dieta është e kombinuar me teknikat e menaxhimit të stresit, stërvitjen, mbështetjen sociale dhe ndërprerjen e duhanit, të cilat "formuan bazën e provës historike të Ornish-it për ndryshimin e sëmundjeve të zemrës në vitet 1990", thuhet në raport.

Dieta më e mirë për diabetin

Në kategorinë e dietës më të mirë për diabetin, dieta mesdhetare mori çmimet kryesore. Në vendin e dytë u renditën dietat fleksitare dhe vegane.

Dieta fleksitare është një kombinim i dy fjalëve: fleksibël dhe vegjetarian. Me këtë dietë, nuk keni pse të largoheni plotësisht nga mishi. Ju mund të jeni një ngrënës i bimëve shumicën e kohës dhe të hani herë pas here biftek ose burger. Një dietë kryesisht me bazë bimore lidhet me shëndetin e përgjithshëm dhe jetëgjatësinë, thuhet në raport, duke përfshirë një shkallë më të ulët të sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe kancerit.

Dieta më e mirë e përgjithshme për humbje peshe

Dieta fleksitare kërkon që ju të shtoni ushqime në dietën tuaj, të tilla si proteina jo-mish si fasule, bizele ose vezë, si dhe fruta dhe perime, drithëra, bulmet dhe erëza. Pastaj përpiquni të ndiqni numërimin e mëposhtëm të kalorive, raporti thoshte: "Zgjedhja e mëngjesit është rreth 300 kalori, dreka 400 dhe darka 500. Snacs janë rreth 150 kalori secila; shtoni dy dhe orët totale ditore janë 1500 kalori."

“Nëse theksoni përbërësin me bazë bimore të kësaj diete – të hani shumë fruta, perime dhe drithëra – ka të ngjarë të ndiheni të ngopur me më pak kalori sesa jeni mësuar”, sipas analizës së dietës fleksitare. Hulumtimet tregojnë se vegjetarianët priren të hanë më pak kalori, të peshojnë më pak dhe të kenë një indeks më të ulët të masës trupore (një masë e yndyrës trupore) sesa bashkëmoshatarët e tyre që hanë mish”.

Dieta Volumentrics ka të bëjë me uljen e densitetit të energjisë (kalorive) të ushqimeve që hani. Një nga mënyrat më të mira është të hani shumë ushqime të pasura me ujë, pasi kjo rrit peshën e ushqimit në stomak pa mbushur kalori shtesë. Zgjedhjet kryesore përfshijnë supat, të cilat sipas raportit janë 80% deri në 95% ujë; frutat dhe perimet të cilat janë 80% deri në 95% ujë dhe kos, që është rreth 75% ujë.

Dieta më e mirë për humbje të shpejtë në peshë

Kategoria e humbjes së shpejtë të peshës është për personin që duhet të humbasë disa kilogramë për një rast të veçantë. Sipas US Neës & Ëorld Report, këto plane ushqimore nuk rekomandohen si një mënyrë e të ushqyerit afatgjatë.

Atkins Diet , e krijuar në vitin 1972 nga kardiolog Dr Robert Atkins, zuri vendin e parë në këtë kategori. Dieta përfshin katër faza të planeve të vakteve, duke filluar me shumë pak karbohidrate dhe duke shtuar më shumë ndërsa dieta përparon.

Megjithatë, "dietarët me pak karbohidrate mund të hanë shumë yndyrë, duke ngritur shqetësime për shëndetin", zbuloi analiza, duke i dhënë dietës një 34 nga 40 në renditjen e përgjithshme.

HMR, renditet në vendin e dytë me dietë OPTAVIA.

Programi HMR është një program për humbjen e peshës dhe ndryshimin e stilit të jetesës i krijuar për të reduktuar kaloritë nëpërmjet zëvendësimeve të vakteve që përfshijnë fruta dhe perime të shtuara.

“Ndërmjet 10 deri në 35 për qind e kalorive ditore vijnë nga proteinat”, thuhet në raport, që është më shumë sesa sugjerojnë udhëzimet e qeverisë për ushqimin. "Çmimet për Planin Optimal të Peshës 5&1 të OPTAVIA variojnë nga rreth 400 dollarë në 450 dollarë për 119 racione, ose rreth tre javë; kjo është rreth 13-15 dollarë në ditë."

E fundit

Dieta Dukan zbarkoi në fund të renditjes së dietave më të mira. Interpretues të tjerë të dobët përfshinin Whole30, e cila u rendit në vendin e 35-të dhe dieta popullore keto, e cila u bashkua me dietën e modifikuar keto për vendin e 37-të.

The Dukin, Whole30, and keto diets, which emphasize eating high-protein or high-fat foods with minimal carbohydrates, are usually poorly evaluated by experts because they are extremely restrictive, difficult to follow, and eliminate whole groups. food, which is not recommended by diets. instructions.

Tiranapost.al