Rajoni

France and Germany demand new elections in the north of Kosovo

France and Germany demand new elections in the north of Kosovo

The President of France, Emmanuel Macron, has said that Germany and France have asked Kosovo and Serbia to hold new elections in the municipalities in the north of Kosovo.

"France and Germany asked the leaders of Kosovo and Serbia to organize new elections in the regions affected by the unrest as soon as possible," said Macron, who added that the rules for elections were also clarified.

He said that in the coming weeks there will be a "clear decision" about the situation in the north of Kosovo and that this was agreed upon during the meetings with the German Chancellor, Olaf Scholz, and the local leaders - the President of Kosovo, Vjosa Osman, and the President of Serbia, Aleksandar Vucic.

Osmani and Vucic have held separate meetings with European leaders, on the sidelines of the European Political Community summit in the Moldovan capital, Chisinau. The situation in the north of Kosovo became tense as early as May 26, when the Kosovo Police helped the Albanian mayors of municipalities with a Serbian majority to enter the municipal offices, despite the resistance of the local residents.

The new Albanian mayors of the municipalities of North Mitrovica, Zveçan, Zubin Potok and Leposaviq have emerged from the extraordinary elections of April 23, which were boycotted by the Serbian community.

Osmani shkroi në Twitter se me liderët e Gjermanisë dhe Francës diskutoi zhvillimet e fundit në Kosovë dhe “përpjekjet tona të përbashkëta për paqe, siguri dhe stabilitet”.

Duke iu drejtuar gazetarëve në Kishinau në margjinat e samitit të Komitetit Politik Evropian, Vuçiç tha se ulja e tensioneve në veri të Kosovës dhe vendosja e garancive për shmangien e veprimeve të njëanshme ishin temat kryesore gjatë takimeve të tij me Macronin dhe Scholzin.

Vuçiçi e theksoi edhe rëndësinë që ka themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë për të. Ai shtoi se nevojitet një zgjidhje e qëndrueshme kompromisi.

“Ne duhet të bindim njerëzit në Ballkan se kompromisi nuk është një gjë e keqe. Nuk është e lehtë, të gjithë janë të radikalizuar dhe askush nuk dëshiron të dëgjojë ide normale”– tha Vuçiç, transmeton Radio Europa e Lirë.

Takimet u zhvilluan në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian në kryeqytetin moldav, Kishinau, ku po merr pjesë edhe përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

“Theksova se është me rëndësi prioritare që institucionet në Prishtinë ta ndalojnë dhunën dhe t’i kthehen dialogut”, tha Vuçiçi, pas takimit me Borrellin.

Zyra e Presidencës së Kosovës njoftoi se me Borrellin është takuar edhe Osmani. Lideri serb po ashtu u shpreh se delegacioni i Kosovës nuk ka dashur të takohet me delegacionin serb në Moldavi.

“Nuk u miratua nga liderët e tjerë. Serbia gjithmonë dëshiron bisedime dhe mua më duket se tani është më e qartë se kush është përgjegjës për dhunën në Kosovë”, u tha Vuçiç gazetarëve.

The Kosovar side has not confirmed that it has rejected the meeting. Asked when he expects a bilateral meeting with the Prime Minister of Kosovo, Albin Kurti, Vucic said that he does not know.

On May 29, clashes between Serbian protesters opposing the mayors and KFOR soldiers in Zvecan left 30 soldiers injured, as well as dozens of protesters.

NATO has said that it is ready to send even more troops to Kosovo to calm the violence in the north of the country, inhabited by a majority of Serbs, the head of the alliance, Jens Stoltenberg, said on Thursday.

He added that the first 700 reinforcement troops are already on their way to Kosovo.