Rajoni

Dimitar Kovacevski is mandated as the new Prime Minister of Northern Macedonia

Dimitar Kovacevski is mandated as the new Prime Minister of Northern Macedonia

The President of Northern Macedonia, Stevo Pendarovski, has mandated the chairman of the Social Democratic League (SDSM), Dimitar Kovacevski, for the post of Prime Minister.

Kovacevski received the decree in the presidential cabinet on Wednesday, after SDSM had previously announced in a letter that it had secured a majority in the Assembly for the new government to vote.

"From today (Wednesday) I start to form a new team with people who must respond to the serious challenges that await us from the beginning of the new year. The new government will have a clear goal - to provide security, a better life and a bright future for our citizens. My personal commitment is to restore citizens' trust in the country's politics and institutions. "This requires efficient, honest and responsible governance," Kovacevski said.

The President of SDSM will have 20 days to submit the new composition of the Government of Northern Macedonia to the Assembly for approval.

The Speaker of the Assembly, Talat Xhaferi, said that he expects the new Government to start working by January 18 at the latest, after having previously voted in the Assembly with 61 votes of the deputies.

Qeveria e re do të përbëhet nga LSDM-ja, Bashkimi Demokratik për Integrim, Alternativa dhe Partia Demokratike Shqiptare.

Pas mandatimit të Dimitar Kovaçevskit, ka reaguar lideri i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski, duke thënë se nga kryeministrit i ri pret “vazhdimin e politikave të Zaevizmit (v.j. Zoran Zaevit), dështimet dhe mungesën e strategjisë për të ardhmen e vendit”.

“Kam dëgjuar prononcimet e tij për mediat dhe asgjë nuk pres nga ai. Asnjë fjalë apo fjali nuk mund të komentoj pasi asgjë nuk ofron vazhdimit të politikave të Zaevit…shteti i robëruar dhe regjimi hibrid do të vazhdojnë”, ka deklaruar Mickoski.

Ai tha se presidenti, Stevo Pendarovski ka gabuar me vendimin që mandatin t’ia japë Kovaçevski, pasi sipas tij, kreu i ri i LSDM-së nuk ka legjitimiteti të drejtojë Qeverinë e re.

"VMRO-DPMNE is a political party with the largest parliamentary group in the Assembly. VMRO-DPMNE is the party with the most mayors. Pendarovski continues to be part of the hybrid regime and the captured state. "He decided to give the mandate to a person who did not participate in the elections, nor did he ask for trust and who does not have popular legitimacy", declared the chairman of VMRO DPMNE, Hristijan Mickoski.

Dimitar Kovacevski succeeds Zoran Zaev as Prime Minister, who resigned from the post of Prime Minister and Chairman of SDSM due to the loss in the local elections, which were held on October 31./REL/