Politikë

Veliaj: Sunday closes the political career of Berisha and Meta, two figures who have produced only violence and disruption

Veliaj: Sunday closes the political career of Berisha and Meta, two figures who

The Mayor of Tirana, Erion Veliaj has stated that on Sunday, in the elections of April 25, the political career of Ilir Meta and Sali Berisha ends. Commenting on the reaction of the US Embassy to the latest event in Elbasan, Veliaj told "Breaking" in Top News, that Albanian citizens will vote en masse for the Socialist Party, to remove once and for all from political life these two figures who have produced only violence and disruption.

"Looking at what happened, we saw their tactics, the 30-year-old culture of violence in politics, we went back to the '90s, we saw people still riding on the high voltage poles and the directors and producers of this ugly show are just Sali Berisha and Ilir Meta, that by cooking dissension and talking daily about violence, you will certainly produce violence. It was a very sad event, but the vote is stronger than the bullet, so the vote will be a real tsunami in Tirana, stronger than the rogue, stronger than the barbarism. Tirana does not submit! Elbasan is not subject! "When someone is killed in the middle of the city, when you see the return of gangs and the fear of taking to the streets, then this is the moment to vote for those who work, those who are not people of violence, but of citizenship," said Veliaj.

The political leader of the Socialist Party said that in 2021 Albanians will refuse to vote for those who commit crimes and push people to go to prison for their power.

"We will have a tsunami, a civic reaction against violence, against rogue, against murder, against those who shed blood. Is it still worth it to go to jail and kill Ilir Meta? Doing prisons and such electoral crimes, for people who have time left in '97? I say no! Therefore, I believe that we will have a surprise from Tirana and I tell all those who are on the right and who are voters of the SMI, to vote today for the PD that still kills people on the streets, or the SMI that blocks vaccines and causes disruption throughout the territory it is betrayal, not national betrayal, but betrayal of their families and children. Do not commit this betrayal of your families! Vote PS! "Stay right with conviction, but vote for what works, what unites and what leads Albania forward," Veliaj declared.

Sipas tij, fakti që Ilir Meta është sot njeriu që po ndez barut në gjithë vendin është i njohur, por për këtë tha se shumë shpejt do të jetë drejtësia ajo që do flasë.

“Ilir Meta është sot një agjitator i dhunës, ai që ndez barut, përçarje e që mbjell helm. Po bën një garë me Saliun kush është më i zi e kush do e mbyllë me më shumë turp karrierën e vet. Të dielën mbyllet karriera politike e Sali Berishës dhe Ilir Metës. Pasi populli shqiptar të japë verdiktin e të shkëputet njëherë e mirë nga këto dy mallkime, ju garantoj që edhe nga trupi diplomatik do kemi të reja dhe ata dy njerëz përveç problemeve me drejtësinë do kenë edhe probleme të tjera. Populli shqiptar, duke votuar masivisht Edi Ramës do i thotë një lamtumirë të madhe Sali Berishës dhe Ilir Metës për të mos i parë më kurrë në publik,” e mbylli fjalën e tij Veliaj.

*Tiranapost.al.