Opinion

Diary of Albania: from the lonely state to the shelter

Diary of Albania: from the lonely state to the shelter

By Alec Russell / Elyas Nawandish, 29, editor-in-chief of the online version of one of Afghanistan's most respected newspapers, has the eyes of a journalist who has already seen the tragedy of a lifetime. Until the capture of Kabul by the Taliban last August, Etilaatroz ('Information of the Day') proudly sought accountability from the Western-backed government of Ashraf Ghani. There were advertisers, reporters asking embarrassing questions.

Now its staff is scattered around the world, and Nawandish and many other journalists were at a resort on Albania's Adriatic coast - thousands of miles away from the stories they were trying to cover.

The luxury hotel "Rafaelo" on the coast, is one of a series of Albanian resorts that accommodate several thousand Afghans, as the government offered a temporary residence awaiting their application for refugee status in the US. Around there is a giant pool near a Statue of Liberty that she looks out over the beach. As Nawandish speaks, the sun sets over the Adriatic behind him, casting his last rays on the young Afghans playing in the hotel courtyard. It is hard to imagine a greater contrast between the tranquility of their new home and the turmoil in the home they have left behind.

It is also difficult for me to imagine the great contrast between the present and the time when I was last in Albania, 30 years ago this March. Then there was the case of the European basket. The Stalinist regime had recently erupted, exposing a site of ruins. I had come to report on the exodus of poor people. Now, inspiringly, Albania has overturned that narrative and turned it into a haven.

Diary of Albania: from the lonely state to the shelter

Etilaatroz, një tjetër gazetë e respektuar ndan një "redaksi" me të mërguarit. Është vendosur në kazinonë e resortit Rafaelo. Pak sipër hyrjes është imazhi gjysmë i fshirë i një rrote rulete. Duket mjaft e përshtatshme si logo: rrota e fatit u rrotullua pa keqardhje kundër këtyre gazetarëve vitin e kaluar kur ata dhe mijëra afganë të tjerë u larguan në mërgim. E megjithatë puna e tyre vazhdon. Të dyja gazetat kanë ende gazetarë në Kabul; ndërsa gazetat e tyre u mbyllën në gusht, faqet e tyre të internetit përditësohen gjatë gjithë kohës.


“Ne filluam raportimin investigativ në Afganistan,” më thotë Mujib Mehrdad, kryeredaktori 36-vjeçar i 8AM. “Ne detyruam dorëheqjen e ministrave nën Hamid Karzai dhe Ghani. Ne krijuam kulturën e një media të besuar që bën pyetje.

”Mehrdad është një gazetar/poet. Çdo ditë ai mban një takim lajmesh në internet me stafin e tij të shpërndarë.

“Covid na përgatiti mirë”, thotë ai. Por këto janë kohë të rrezikshme për mediat në Afganistan. “Jemi nën presion. Përfaqësuesi ynë pranë Talebanëve në Kabul është thirrur nëntë herë. Thonë se jemi pjesë e një misioni propagandistik. Ata nuk dinë të sillen me vlerat demokratike si liria e fjalës”.

Afganët tani në Shqipëri punonin kryesisht në shoqërinë civile. Të mërguarit mbështeten nga një sërë organizatash, duke përfshirë National Endoëment for Democracy, Fondacioni Yalda Hakim, dhe Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të George Soros. Por për sa kohë? Burokracia amerikane për vizat e afganëve është shumë e ngadaltë. Donatorët kanë frikë se ndërsa muajt kalojnë dhe prioritetet e tjera rriten, ndjenja e Amerikës për përgjegjësinë kolektive për të mërguarit po zbehet. Ata gjithashtu shqetësohen se administrata Biden mund të pranojë vetëm ata që u larguan nga Afganistani më 31 gusht ose përpara datës fillestare të largimit të forcave amerikane.

Diary of Albania: from the lonely state to the shelter

“Mund të përfundoni me 2000 njerëz që nuk kanë ku të shkojnë tjetër”, thotë një nga koordinatorët. “Fillimisht ishte kaq bukur: të gjithë donin të sponsorizonin një evakuim. Por ka një nevojë afatgjatë për të financuar ushqimin dhe kujdesin shëndetësor, dhe mbledhja e fondeve është shteruar. SHBA ka një përgjegjësi morale. Afganët këtu morën pjesë të gjithë në projektet e tyre sepse SHBA-të ishin atje.”

Një rast klasik është Zainab Hashimi, një aktiviste 33-vjeçare. Një ish-këshilltare për Ministrinë e Punës afgane, ajo ka udhëhequr më parë rekrutimin e femrave policore, një rol për të cilin ajo kishte frikë se e shquante atë për hakmarrje kur talebanët morën pushtetin në Afganistan. Babai i saj u mor nga talebanët më 11 nëntor dhe familja e saj nuk e di nëse ai është ende gjallë.

Tani ata po përpiqen dëshpërimisht të marrin letra që të mund t'i bashkohen asaj në mërgim. Kur zyra e pasaportave u rihap për pak kohë në Kabul, thotë ajo, pati një përleshje dhe talebanët përdorën shtylla elektrike për t'i bërë njerëzit të shpërndaheshin. Navandish, një gazetar, gjithashtu ka një familje të ndarë. Një nga vëllezërit e tij priste të diplomohej në Universitetin Bamiyan për bujqësi. Ai thotë se nuk ka mbetur asgjë në universitet. Gjithçka ka shkuar, letrat, mobiljet, ndoshta të marra nga talebanët. Motra e tij e madhe studionte për ekonomi në universitet.

Tani ajo është në shtëpi. Ajo bëri vetëm një semestër. Talibanët kohët e fundit shkuan në zyrat e tyre dhe kërkuan të dinin pse nuk po i modelonin talebanët si qeveri. “Ne ende themi vetëm grupi taleban”, thotë ai me krenari. Ndërsa kthehem në Tiranë më vjen ndërmend mantra e vjetër gazetareske “mrekullia e përditshme”.

E kam dashur gjithmonë këtë linjë. Kështu u pëlqen gazetarëve të përshkruajnë prej kohësh garën e çmendur për të nxjerrë një gazetë. Por ka mrekulli metaforike - dhe pastaj ka mrekullitë e vërteta, të gazetarëve që sfidojnë shanset mjaft të jashtëzakonshme për të dhënë lajmin. Njeriu që mori vendimin për të marrë afganët është ulur pas një tavoline të madhe prej druri në Tiranë të mbuluar me qindra, fjalë për fjalë qindra, shkumësa dhe stilolapsa.

Muret e zyrës së tij janë të zbukuruara me skicat dhe karikaturat abstrakte të tij. Edi Rama, kryeministri i Rilindjes së Shqipërisë, është një ish-profesor arti, i cili në mënyrë të jashtëzakonshme ka vazhduar të ekspozojë punën e tij edhe gjatë kohës që ishte kryeministër.

Kur e pyes pse ai udhëhoqi rrugën për të pranuar afganët - në një takim të NATO-s disa muaj para rënies së Kabulit - ai duket pak i acaruar për sugjerimin tim të nënkuptuar se ai bëri diçka të veçantë. “Pse? Nuk bëhet fjalë për t'u dhënë strehë njerëzve në përgjithësi. Bëhet fjalë për këtë popull të veçantë, popullin e Afganistanit, dhe jo të gjithë ata, por ata që u angazhuan në [ndërtimin] e një Afganistani më të mirë.”

Diary of Albania: from the lonely state to the shelter

“Ne kemi qenë si ju’’. Për ne lufta, arratisja nga regjimet, nuk është Netflix,” thotë ai, duke kujtuar luftën e Kosovës në vitin 1999, kur gjysmë milionë kosovarë ikën në Shqipëri. Ai sapo ishte tërhequr nga karriera e tij në lulëzim si artist në Paris për t'u bërë ministër i kulturës - hyrja e tij në politikë. Tani ai është në mandatin e tij të tretë në detyrë.

Që nga fundi i viteve 1990, kur Shqipëria ishte emërtim i çrregullimit, ajo është kthyer në një nyje stabiliteti në Ballkanin Perëndimor. Në muajt e fundit Rama ka qenë i hapur duke i kërkuar rajonit t'i rezistojë propozimeve nga Rusia dhe Kina. Përkundrazi, ai beson në mbajtjen e besimit në idenë e anëtarësimit në BE, pavarësisht vonesave të pafundme në procesin e anëtarësimit.

"Ne kemi konsumuar të gjitha historitë e dashurisë më parë dhe martesat," thotë ai në një referencë të nënkuptuar për aleancat e epokës komuniste të Shqipërisë me Rusinë dhe Kinën, të cilat të dyja u refuzuan përfundimisht si mjaft të ashpër. "Pra, ne jemi duke kërkuar për një martesë të re." Kur e pyes se si gjen kohë për të pikturuar duke drejtuar një vend, përsëri ngre një vetull. "Unë nuk gjej kohë," thotë ai. “Unë kurrë nuk pikturoj veçmas nga ajo që bëj çdo ditë, që është puna ime, në këtë tryezë.

Kur jam në takime ndërkombëtare vizatoj duke marrë pjesë. Njerëzit ndonjëherë kanë përshtypjen se nuk po dëgjoj, ose nuk më intereson çfarë thonë, gjë që nuk është e vërtetë. Njerëzit që vizatojnë gjatë takimeve, kanë më shumë fokus në atë që diskutohet – dhe janë më pak të stresuar nga ajo që diskutohet.”

Nëse do të kishte një fjalë në gurin e varrit të tij, do të donte të ishte piktor apo kryeministër? "Do të ishte piktori më i mirë midis kryeministrave - dhe kryeministri më i mirë midis piktorëve."

Kur isha për herë të fundit në Shqipëri kishte të gjitha, por jo makina. Tani po gumëzhin qendra e Tiranës me ngjyra të ndezura. Në rënien e komunizmit në vitin 1991, Tirana kishte rreth 170.000 banorë; tani ka më shumë se gjysmë milioni. Kryebashkiaku Erion Veliaj më çon në çatinë e Bashkisë dhe bën gjeste mbi pemët që mbijnë nga sheshi qendror Skënderbej, i cili ishte pedonalizuar nën mandatin e tij. Ai i ka transplantuar ato nëpërmjet një kompanie italiane si pjesë e vizionit të tij për modernizimin e qytetit. Tirana duhet të jetë qyteti më i transformuar magjik në Evropë në tre dekadat e fundit. “Kemi humbur kaq shumë kohë në komunizëm dhe më pas nën kapitalizëm kazinoje,” ankohet kryebashkiaku.

Diary of Albania: from the lonely state to the shelter

Nadiri i periudhës së fundit ishte në vitin 1997, kur skemat piramidale çuan në kolaps ekonomik dhe afër luftës civile. Tashmë e vetmja piramidë në lajme është ndërtesa e njohur si Piramida e Tiranës.

Ajo u përfundua në fund të viteve 1980 si një muze për Enver Hoxhën, liderin ultra-totalitar që sundoi nga fundi i Luftës së Dytë Botërore deri në vdekjen e tij në 1985. Tani, pas tre dekadash të pasigurta, kur shpesh ka qenë në prag e prishjes, ajo po rimodelohet si një qendër trajnimi dixhitale për të rinjtë — për të përkuar me rolin e Tiranës si Kryeqyteti Rinor Evropian për vitin 2022.

Vetëm pak rrugë më larg është një vilë elegante e quajtur Shtëpia e Gjetheve. Ajo ishte qendra e parë private obstetrike e Tiranës, më pas selia e Gestapos dhe më pas qendra e marrjes në pyetje e policisë sekrete komuniste. Emrat e mbi 5000 viktimave të tyre të njohura rreshtohen në një nga muret.

Më pas zhdukem nën tokë për një turne po aq të frikshëm nëpër tunelet e ndërtuara për elitën e Hoxhës në rast të një sulmi bërthamor. "Ky ishte Pheniani i Evropës," thotë kryebashkiaku, i cili qesh kur kuptojmë se sapo ishte arratisur në Greqi kur unë po raportoja nga kufiri greko-shqiptar pikërisht për atë eksod.

"For some change is happening very fast, for me it is very slow." Albanian strategists are rightly concerned that against Covid's background, Western leaders are not paying enough attention to the Western Balkans. In the north, Bosnia is facing its most serious political crisis in 25 years. But out of the blue, Albania, with all its problems, has radically re-imagined itself for the better - and that, like the dedication of Afghan journalists in exile, is stunning to see.

* Alec Russell is the editor of FT Weekend