Lajme nga Bota

At least five Russian businessmen are suspected of committing suicide in just three months

At least five Russian businessmen are suspected of committing suicide in just

At least five prominent Russian businessmen have reportedly died from suicide since the end of January, with three of them allegedly killing their family members before committing suicide.

Four of the dead were linked to Russian state energy giant Gazprom or one of its subsidiaries.

A senior Gazprom executive was found dead at his villa in the village of Leninsky near Leningrad on January 30, 2022, according to Russian state media RIA Novosti.

RIA reported that a suicide note was found at the scene and that investigators were investigating the death as a suicide. Russian national broadcaster RenTv has identified the man as Leonid Shulman, head of transport at Gazprom Invest.

At least five Russian businessmen are suspected of committing suicide in just

Just a month later, another senior Gazprom executive was found dead in the same village. Alexander Tyulakov was found dead in his garage on February 25, according to Novaya Gazeta, an independent Russian newspaper.

At least five Russian businessmen are suspected of committing suicide in just

Mikhail Watford, a Russian billionaire of Ukrainian descent, was found dead at his home in Surrey, England on February 28.

Surrey police told CNN that the death is being investigated by the expert, who said a hearing will be held on July 29.

Një tjetër biznesmen rus, Vasily Melnikov, u gjet i vdekur së bashku me familjen e tij në Nizhny Novgorod në fund të marsit, sipas gazetës ruse Kommersant.

Melnikov zotëronte MedStom, një kompani e furnizimeve mjekësore. Sipas Komitetit Hetimor të Rusisë, një burrë 43-vjeçar, gruaja e tij 41 vjeç dhe dy fëmijët e moshës katër dhe 10 vjeç u gjetën të vrarë me thikë më 23 mars.

Dhe në fillim të këtij muaji, dy biznesmenë të tjerë rusë vdiqën në incidente të dukshme vrasje-vetëvrasje.

Vladislav Avayev, ish-zëvendëspresidenti i Gazprombank, u gjet i vdekur me gruan dhe vajzën e tij në apartamentin e tij në Moskë më 18 prill, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass.

Duke cituar një burim në zbatimin e ligjit, Tass pretendoi se autoritetet po hetonin vdekjen e Avayevs si një vrasje-vetëvrasje.

At least five Russian businessmen are suspected of committing suicide in just

Igor Volobuev, ish-zëvendëskryeministri i Gazprombank, i cili kohët e fundit është larguar nga Rusia për në Ukrainë, i tha CNN se nuk besonte se Avayev vrau veten.

"Detyra e tij ishte të merrej me banking privat, kjo do të thotë të merrej me klientët VIP. Ai ishte përgjegjës për shuma shumë të mëdha parash. Pra, a vrau veten? Nuk mendoj kështu. Mendoj se dinte diçka dhe se ai paraqiste një lloj rreziku”, tha Volobuev për CNN.

Vetëm një ditë më vonë, më 19 prill, Sergey Protosenya, ish-ekzekutiv në prodhuesin e gazit Novatek, i cili është pjesërisht në pronësi të Gazprom, u gjet i vdekur në veri të Barcelonës. Trupat e gruas dhe vajzës së tij u gjetën aty pranë.

Protesenya, gruaja dhe vajza e tij u gjetën në shtëpinë e tyre në Lloret de Mar, një vendpushim mesdhetar pranë Barcelonës.

The bodies of two women, with signs of violence, were found inside the family's luxury home and Protosenya's body was found in the outside garden. The case is being investigated as a double homicide and then suicide in a domestic violence case.

At least five Russian businessmen are suspected of committing suicide in just

Speaking to the Daily Mail, Protosenya's son questioned the version of events, suggesting that his father had been killed.

He loved my mother and especially Marian, my sister. She was his princess. He could never do anything to harm them. "I do not know what happened that night, but I know my father did not hurt them," said Fedor Protosenya, who was at the family home in France at the time of the incident.

Tiranapost.al