Lajme nga Bota

He met his Israeli counterpart in Rome, the foreign minister of Libya is dismissed from office and placed under investigation

He met his Israeli counterpart in Rome, the foreign minister of Libya is

The Libyan Foreign Minister, Najla al-Mangoush, criticized for the meeting with her Israeli counterpart, has been dismissed from office.

Reporting from Tripoli, Al Jazeera's Malik Traina said sources close to Prime Minister Abdul Hamid Dbeibah reported al-Mangoush's dismissal following an earlier announcement of an investigation into her meeting with Israeli Foreign Minister Eli Cohen last week in Rome.

Al-Mangoush has been the subject of much speculation since Cohen's announcement yesterday. Huge protests have been held across Libya over rumors that she had left the country.

Shërbimi i Sigurisë së Brendshme të Libisë u përgjigj duke mohuar se kishte lejuar ose lehtësuar largimin e saj, duke njoftuar se ajo ishte në listën e personave të ndaluar të udhëtonte.

Njoftimi që zemëroi izraelitët

Sherri politik shpërtheu të dielën pasi ministria e Jashtme e Izraelit tha se diplomatët e lartë të dy vendeve u takuan javën e kaluar në një takim të organizuar nga Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani.

“Kam folur me ministren e Jashtme për potencialin e madh e dy vendeve nga marrëdhëniet e tyre”, tha ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen në një deklaratë nga ministria e jashtme e Izraelit, duke shtuar se kjo ishte nisma e parë e tillë diplomatike midis dy vendeve.

Lajmi nuk u prit mirë në Izrael, me komentuesit që vërejtën se sjellja e Cohen ishte një shkelje e praktikës së pranueshme diplomatike.

Kanali 12 i Izraelit komentoi se njoftimi i Cohen kishte dëmtuar seriozisht besueshmërinë e Izraelit.

Politikani opozitar Yair Lapid shkroi në Twitter:

“Vendet e botës këtë mëngjes po shohin rrjedhjen e papërgjegjshme të takimit të ministrit të Jashtëm izraelit dhe libian dhe pyesin veten: A është e mundur të menaxhohen marrëdhëniet e jashtme me këtë vend? A është e mundur t'i besosh këtij vendi?"

Izraeli ka normalizuar marrëdhëniet me disa vende arabe në vitet e fundit si pjesë e marrëveshjeve të mbështetura nga SHBA të njohura si Marrëveshja e Abrahamit.

Megjithatë, qeveria e linjës së ashpër të kryeministrit Benjamin Netanyahu është kritikuar ashpër nga shtetet arabe për shkak të dhunës në rritje në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe për mbështetjen e zgjerimit të vendbanimeve hebraike në territorin e pushtuar.

Shtetet e Bashkuara thuhet se janë të zemëruara për reagimin masiv të këtij takimi të cilin e kishin inkurajuar.

Zyrtarët amerikanë thanë se zbulimi i këtij takimi i kishte bërë më të vështira përpjekjet për të lehtësuar normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe më shumë vendeve arabe, një prioritet i politikës së jashtme për administratën e Presidentit Joe Biden.

“Ka ndërprerë kanalin e negociatave me Libinë dhe i ka bërë përpjekjet tona për të promovuar normalizimin me vendet e tjera shumë më të vështira”, tha një zyrtar amerikan.

The Libyan Foreign Ministry said al-Mangoush had "refused to meet with any party" representing Israel and that the meeting was "a casual and unofficial meeting... which did not involve any discussion, agreement or consultation". Libya's Foreign Ministry also accused Israel of trying to "present this incident" as a "meeting or talks".

The North African country does not recognize Israel, nor does it have diplomatic relations with Tel Aviv. Under a 1957 Libyan law, relations with Israel are punishable by up to nine years in prison.