Lajme nga Bota

Today 9 May! Will Putin declare general war?

Today 9 May! Will Putin declare general war?

By David Brenan / Victory Day this year, May 9, will be Moscow's busiest year in decades. It will be commemorated in the midst of Russia's most significant direct conflict since World War II.

As thousands of troops prepare to march on Red Square in front of President Vladimir Putin, their comrades are embroiled in fierce and costly fighting some 1,000 miles [1,000 km] away in the Donbas region of Ukraine, where the success or failure of the last offensive Russia may decide the outcome of this bloody war.

Russia's struggles and failure to quickly defeat its numerically inferior opponents will undoubtedly affect this year's parade, which celebrates the victory of the Soviet Union and its allies over Nazi Germany in World War II.

Putin could take the opportunity to formally declare a full-scale Russian war on Ukraine. The British Minister of Defense, Ben W allace , is among those who have suggested that Putin could use this event by declaring general mobilization and a full-scale war.

The move will increase the ranks of the Russian military, but risks sinking its economy as well as sparking strong opposition to the conflict. The general mobilization also threatens to further escalate the conflict with NATO and EU countries, which are continuing with their unprecedented arms shipments to Ukraine , and with sanctions against Russian officials and their oligarchic allies, in industry and banking.

Oleg Ignatov , a Russian analyst working for the Russia Crisis Group, told Ne w s w eek that a full declaration of war would give Putin little benefit. "It would be a big change in Russia's policy," he said. But this would not give immediate effects, as it takes a long time to train soldiers, find ammunition for them, and so on. "Secondly, it will hit the Russian economy even harder, as it removes people who can work from it," he said.

Ignatov adds that declaring a state of war could change the way people view this war. "It is different when you sit in your house, watch TV and support the fight from the couch. And completely different to take a gun and go to the front to fight. "This could undermine Putin's support among the Russians."

The war has been going on for 72 days. Russian forces have proved incapable of achieving most of their strategic objectives. The invaders have suffered heavy losses. Ukrainians claim that almost 25,000 Russians have been killed, while US estimates are slightly lower than that.

Moscow needs to close large gaps in troops. And it has already begun to do so even without a national mobilization, which would be politically dangerous and economically costly. "Russia is already carrying out a kind of covert mobilization," said Ignatov , noting that the Kremlin has increased the monthly payment for those wishing to sign the contract and be sent to the front.

"I have information that they found many people willing to sign such contracts. Of course they still have problems, as they need time to train recruits. Therefore this move will not have an immediate effect. But I do not think this problem is so acute. "If you already have a secret mobilization, with many soldiers or people ready for war, why should you announce an official mobilization?" - emphasizes the expert.

Kremlin spokesman Dmitry Peskov called the rumors of a state of war "meaningless." Foreign Minister Sergei Lavrov has also said that the May 9 celebrations will have no bearing on Russia's war plans. "All rumors of a formal mobilization come from Western or Ukrainian sources. "I am asking different people in Russia what could happen, but they say they are not expecting anything. We in Russia have no evidence that they are preparing for something bigger," Ignatov said .

Putin mund të shfrytëzojë rastin për të shpallur një lloj fitoreje ndaj atyre që ai i quan neonazistë. Por ai nuk mund ta fshehë dështimin e dukshëm për të arritur qëllimet e tij strategjike: pushtimin e Kievit dhe rrëzimin e qeverisë së presidentit Volodymyr Zelensky.

Iuliia Mendel, ish-zëdhënësja për shtyp e Zelensky, që mban lidhje të ngushta me zyrtarët aktualë, thotë për “Newsweek” se shumë njerëz në Ukrainë presin që 9 Maji të jetë më i rëndësishëm për fushatën e dezinformimit të Moskës sesa për ofensivën e saj ushtarake.

Putini do të shpallë me siguri fitoren, edhe nëse ushtria ruse do të humbasë plotësisht. Ushtria e tij e dytë – ajo propagandistike – do të lavdërojë politikat e Kremlinit për të mbajtur ne nivele të larta popullaritetin e Putinit. Televizioni do të detyrohet të justifikojë të gjitha humbjet para popullit rus”- thotë ajo.

Mendel shton se Rusia mund të shpallë aneksimin e rajonit jugor Kherson, krijimin e disa republikave të rreme, fitoren mbi nazizmin apo një luftë të re”. Edhe Ignatov thotë se rezultati më i mundshëm është një fushatë e re propagandistike. “Ata do të përsërisin se po luftojnë kundër nazistëve, se pushtuan Mariupolin, Khersonin, se do të çlirojnë ukrainasit nga regjimi i tyre nazist etj, për të promovuar mesazhet që kanë përhapur tashmë, pasi nuk kanë ndonjë arritje të madhe ushtarake në terren”- shprehet eksperti rus.

Por një gjë është e sigurt: 9 Maji nuk do të shënojë fundin e luftimeve. Shpresa fillestare e Rusisë për një fitore të rrufeshme, të mbështetur nga ukrainasit dashamirës është shuar. NATO dhe BE po përdorin të gjithë peshën e tyre ekonomike dhe ushtarake për të ndihmuar Kievin, duke ndihmuar në ruajtjen dhe forcimin e ushtrisë së motivuar të Ukrainës.

Si ekonomia e Ukrainës po ashtu edhe ajo ruse po rrënohen. E para nga bllokada ruse në Detin e Zi, dhe e dyta nga sanksionet perëndimore. Forcat ruse në Ukrainën e pushtuar duken të përgatitura për një qëndrim të gjatë atje. Por njësitë lokale të rezistencës duken po aq të përgatitura për një luftë të gjatë guerile.

Negociatat e paqes kanë ngecur, për shkak të intrigave dhe mosbesimit të ndërsjelltë. Ukrainasit ishin që në fillim skeptikë ndaj delegacionit rus. Por zbulimi i një sërë varresh masive me civilë ukrainas të vrarë, që janë cilësuar si krime të luftës së Rusisë, i kanë acaruar edhe më shumë marrëdhëniet. Të dyja palët shpresojnë për një fitore në Donbas, në mënyrë që të përmirësojnë pozicionet e tyre negociuese.

Një burim i afërt me Zelensky, i tha “Newsweek” në kushte anonimiteti se luftimet do të vazhdojnë, dhe synimet e Ukrainë në këtë luftë do të mbeten të pandryshuara, pavarësisht nëse Putin bën një njoftim të rëndësishëm apo jo. Zyrtarët ukrainas po flasin hapur për fitore, ndoshta edhe për të rimarrë Krimenë dhe territorin e Donbasit të pushtuar nga Rusia dhe përfaqësuesit e saj në vitin 2014.

Para pushtimit të fundit, një pritshmëri e tillë ishte e paimagjinueshme. Por me forcën e kombinuar të NATO-s dhe BE-së në krahun e tyre, disa ukrainas mendojnë se tani është momenti i tyre. “Fitorja e Ukrainës do të thotë rivendosje e plotë e integritetit territorial dhe sovranitetit.

Various polls show that 93 percent of the population believes that Ukraine is winning the war. No concessions, no compromises. "Ukraine's military victory includes the return of Donbas and Crimea ," said Hanna Hopko , a former member of the Ukrainian parliament, Radas , and chair of her foreign affairs committee.

* This article was published by Bota.al and reposted by Tiranapost.al