Lajme nga Bota

Putin for the first time in Ukraine since the invasion. What does his visit mean?

Putin for the first time in Ukraine since the invasion. What does his visit

Vladimir Putin has made a surprise visit to Russian-occupied Mariupol. This is his first visit to the territory occupied by his forces in the year-long conflict.

What does this visit mean?

The visit was an apparent act of defiance, coming just days after the International Criminal Court issued an arrest warrant for him.

It also angered Ukraine - the defense ministry likened Putin to a "thief" visiting "under the cover of night" - the city devastated by Russia's offensive.

Putin flew to Mariupol by helicopter.

Presidenti rus shfaqet duke takuar banorë në dukje të befasuar. Putin i thotë një njeriu “ne duhet të fillojmë të njohim njëri-tjetrin më mirë”.

Kremlini këmbënguli se vizita ishte "spontane". Nuk është e qartë se kur u zhvillua, megjithëse të shtunën Putin vizitoi Krimenë për të shënuar nëntëvjetorin e aneksimit të saj.

Të gjitha pamjet e publikuara nga vizita e Putinit janë pas errësirës, një mënyrë e mundshme për të fshehur dëmet.

Vizita është veçanërisht provokuese për ukrainasit pasi Mariupol ishte prej kohësh një simbol i rezistencës që ka dëshmuar disa nga luftimet më intensive që kur Rusia filloi pushtimin e saj.

Gjatë udhëtimit, Kremlini tha se Putin ekzaminoi gjithashtu vijën bregdetare të Mariupolit, duke vizituar një klub jahtesh dhe një ndërtesë teatri.

Zëvendëskryeministri rus Marat Khusnullin, i cili e shoqëroi, foli në detaje me Putinin për "punën e vazhdueshme të ndërtimit dhe restaurimit" në qytet.

Në video, Khusnullin i thotë Putinit: “Ekziston një plan për ta rindërtuar atë deri në fund të vitit të tretë. Ne planifikojmë që ai të jetë një aeroport plotësisht funksional i aftë për të kryer fluturime në të gjitha qytetet e Rusisë dhe jashtë saj.

Një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, Mykhailo Podolyak, kritikoi "cinizmin" dhe "mungesën e pendimit" për vizitën e Putinit.

"Krimineli gjithmonë kthehet në skenën e krimit," shkroi Podolyak në Twitter.

Mariupol, një qytet port në Detin Azov, ndodhet në rajonin Donetsk të Ukrainës dhe ka qenë nën kontrollin e drejtpërdrejtë të Rusisë që nga maji 2022.

Mariupol became a symbol of Ukrainian resistance during weeks of relentless Russian attacks last year.

Defense analysts previously told CNN that Russian forces sought to flatten Mariupol to make the city "easier to control."

Of the 450,000 people who lived in the city before the war, more than a third have already left.