Lajme nga Bota

Afghan prosecutor in danger of death due to Taliban rule

Afghan prosecutor in danger of death due to Taliban rule

Soldier Danesh overcame many barriers to realize her dream of becoming a prosecutor in Afghanistan.

As a child, she was infected with the polio virus, which left her with a disability. But, after setting up a prosthetic leg and with the help of crutches, she attended school and then went to university and graduated in law.

Danesh also had to overcome gender discrimination in the male-dominated conservative state, where women face major barriers to education and employment. of the prosecutor in the office of the Prosecutor General. Earlier last year, she was promoted to oversee cases involving violence against women, an issue she has at heart.

But Danesh's dream quickly turned into a nightmare when the Taliban toppled the internationally recognized Afghan Government and took power in August.

Over the past five months, the militant group has stripped many women and girls of their rights, which were won after the 2001 US-led invasion that ousted the Taliban regime.

The Taliban have barred most women from returning to their jobs. Most of the girls also can not go to high school and this militant group has imposed severe restrictions on the movement, but also the appearance of women.

Days after the Taliban took power, Danesh lost her job in the Afghan capital, Kabul. She has since lost her job and is having difficulty supporting her family.

Afghan prosecutor in danger of death due to Taliban rule

"We have been living in misery for several months," Danesh told Radio Free Europe / Radio Liberty, adding that he had not been able to pay his rent in recent months. "We are suffering from poverty."

Like many Afghans, Danesh has been hit by the devastating economic crisis, which was triggered by the Taliban taking power and the sudden cessation of international aid.

"He fired at me"

Por, thellimi i varfërisë nuk është brenga e saj e vetme. Prokurorët që kanë punuar në Qeverinë e rrëzuar kanë thënë se po kërcënohen nga kriminelët që ata kishin ndihmuar që të dënoheshin. Talibanët zbrazën shumicën e burgjeve të vendit gjatë pushtimit të shtetit gjatë verës.

“Prokurorët është dashur që të ndryshojnë vendbanim në mënyrë që të dënuarit, që talibanët i liruan, të mos mund të na gjenin”, tha Danesh. “Tani ne jemi duke jetuar përgjithmonë të fshehur, madje edhe familjet tona nuk mund të lëvizin lirshëm”.

Disa prokurorë, gjykatës dhe avokatë janë vrarë gjatë muajve të fundit. Të tjerët janë sulmuar apo kërcënuar.

Shtetet perëndimore kanë evakuuar nga Afganistani dhe u kanë dhënë azil qindra punonjësve të gjyqësorit. Por, për mijëra të tjerë që vazhdojnë të jenë të bllokuar në Afganistan, veçanërisht gratë, e ardhmja është e zymtë.

Fatana Mohammadi, avokate, muajin e kaluar u sulmua në mes të ditës në shtëpinë e saj në Kabul nga një burrë i paidentifikuar.

“Ai shtiu me armë drejt meje një herë, por unë arrita që t’i shmangesha plumbit duke hedhur një batanije mbi të”, tha Mohammadi për REL-in. “Pas kësaj, atij iu bllokua arma”.

Mohammadi tha se sulmuesi më pas e rrahu atë.

“Thirrjet e mia për ndihmë tërhoqën vëmendjen e fqinjëve të mi”, të cilët e kapën sulmuesin dhe e dorëzuan te talibanët, tha ajo.

“Ende nuk e di se kush ishte ose pse dëshironte të më vriste”, shtoi Mohammadi.

Inamullah Samagani, një zëdhënës i talibanëve, u tha gazetarëve në muajin nëntor se grupi militant nuk po shënjestronte prokurorët. “Nuk ka trajtim arbitrar apo paragjykues të [ish] prokurorëve”, tha ai.

Talibanët shtrëngojnë kontrollin ndaj sistemit gjyqësor

Sistemi gjyqësor i Afganistanit i është nënshtruar një ndryshimi të shpejtë dhe të plotë që kur talibanët morën pushtetin.

Në nëntor, ministri taliban i Drejtësisë, Mullah Abdul Hakim, deklaroi se vetëm avokatët e miratuar nga talibanët mund të punojnë në gjykatat e tyre islamike. Kështu, në mënyrë efektive ai hoqi licencat e punës të rreth 2,500 avokatëve dhe po ashtu u ndalua që gratë të punon në fushën e drejtësisë.

Atë muaj, dhjetëra sulmues talibanë sulmuan zyrat e Shoqatës së Pavarur të Avokatëve të Afganistanit (AIBA) në Kabul dhe urdhëruan stafin e kësaj shoqate që ta ndalonte punën. Talibanët e kanë vënë AIBA-n nën kontrollin e Ministrisë së Drejtësisë, duke ia hequr pavarësinë kësaj organizate.

Këto lëvizje kanë ngritur shqetësime të mëdha lidhur me paanshmërinë dhe drejtësinë e proceseve gjyqësore nën sundimin taliban.

Vëzhguesit kanë thënë se gjykatat në hije të kryengritësve talibanë, të dominuara nga klerikët, janë transformuar në sistemin e ri gjyqësor të shtetit.

“Nuk ka asnjë tregues se talibanët po mendojnë për përfshirjen e strukturës institucionale të sistemit gjyqësor dhe ligjor të Qeverisë së mëparshme”, tha Haroun Rahimi, një profesor i Drejtësisë në Universitetin Amerikan të Afganistanit me qendër në Kabul.

“Ata e shohim atë sistem me përbuzje”, shtoi ai. “Ata do të donin që të vazhdonin atë që ata e perceptojnë si një version më islamik, më të thjesht të gjykimit që ata bënin në gjykatat e tyre në hije”, tha Rahimi.

During the Taliban's brutal rule in Afghanistan from 1996 to 2001, Taliban courts used their tribal interpretation of Sharia law to deliver extreme punishments, including public executions, flogging, and amputation.

Since returning to power, the Taliban have signaled that they will restore some of the methods they have used in the past.

In September, the Taliban hanged four dead bodies on cranes in the western city of Herat, local media and eyewitnesses reported. The men, who were accused of taking part in a kidnapping, were killed during fighting with the Taliban./REL