Lajme nga Bota

With a dictatorial streak or friendly to the West? Gaddafi's son is running for the presidency of Libya

With a dictatorial streak or friendly to the West? Gaddafi's son is running

The son of the late Libyan dictator Muammar Gaddafi appeared for almost the first time in a decade this Sunday to register as a presidential candidate for a vote in December, scheduled to end years of chaos that from the time his father fell.

Saif al-Islam al-Gaddafi, 49, appeared in an election commission video wearing a traditional brown cloak and turban, and a gray beard and glasses, signing documents at the polling station in the southern city of Sebha.

Gaddafi is one of the most prominent - and controversial - figures to be expected to run for president, a list that also includes Eastern Military Commander Khalifa Haftar, Prime Minister Abdulhamid al-Dbeibah and Parliament Speaker Aguila Saleh.

But while his name is one of the best known in Libya, and although he once played a major role in shaping politics ahead of the 2011 NATO-backed uprising that toppled his family regime, he is hardly seen for a decade.

The only public appearance his other Libyans have had since he was captured during the fighting in 2011 was when he appeared via video link in front of a Tripoli court that sentenced him to death for war crimes.

Despite this decision, he never left the mountainous region of Zintan, beyond the Tripoli authorities, where his captives later set him free.

His formal entry into the election, the rules of which are still contested by Libyan opposition groups, may also raise new questions about a race that presents candidates seen in some regions as unacceptable.

Libya's military prosecutor in charge of the unity government's defense ministry in Tripoli confirmed that he had written to the election commission asking him to stop Gaddafi's candidacy.

Despite the public support of the majority of Libyan factions and foreign powers for the December 24 elections, the vote remains in doubt as rival entities quarrel over rules and timetable.

Një konferencë e madhe në Paris të premten ra dakord të sanksionojë këdo që pengon votimin, por teksa ngelen më pak se gjashtë javë për të përfunduar, nuk ka ende një marrëveshje mbi rregullat për të vendosur se kush duhet të jetë në gjendje të kandidojë.

Ndërsa Gaddafi ka të ngjarë të luajë me nostalgjinë për epokën para kryengritjes së 2011-ës që mori të atin nga pushteti dhe solli një dekadë kaosi dhe dhune, analistët thonë se ai mund të mos tregohet se është kryesuesi.

Epoka e Gaddafit mbahet mend ende nga shumë libianë si një epokë e autokracisë së ashpër, ndërsa Saif al-Islam dhe figura të tjera të ish-regjimit kanë qenë jashtë pushtetit për aq kohë sa mund ta kenë të vështirë të mobilizojnë po aq mbështetje sa rivalët kryesorë.

Megjithatë, pas shpalljes së tij, mbështetësit e Gadafit demonstruan në qytetin e tij të lindjes, Sirte, dhe në Bani Walid, një ish bastion i Gadafit.

Muammar al-Gaddafi u kap jashtë Sirte nga luftëtarët e opozitës në tetor 2011 dhe u qëllua menjëherë. Saif al-Islam u kap disa ditë më vonë nga luftëtarët nga Zintan ndërsa ai u përpoq të ikte nga Libia për në Niger.

Pak më shumë se një dekadë më vonë, Saif al-Islam është tani diçka si një shifër për libianët. Luftëtarët Zintan e mbajtën atë për vite jashtë syrit të publikut dhe pikëpamjet e tij për krizën nuk dihen.

Ai dha një intervistë për New York Times në fillim të këtij viti, por ende nuk ka dalë në publik duke folur drejtpërdrejt me libianët.

Following his sentencing in 2015, he is likely to face arrest or other risks if he were to appear publicly in the capital Tripoli. He is also wanted by the International Criminal Court.

Educated at the London School of Economics and a fluent English speaker, Saif al-Islam was once seen by many governments as the acceptable face, friendly to the West of Libya and a potential heir.

But when an uprising erupted in 2011 against Muammar Gaddafi's long rule, Saif al-Islam immediately chose family and clan allegiance over his many friendships in the West, telling Reuters television: "We are fighting here in Libya; we "We are dying here in Libya."

Tiranapost.al