Lajme nga Bota

5 Democrats who can replace Joe Biden

5 Democrats who can replace Joe Biden

Joe Biden's poor debate performance on Thursday spread panic among Democrats, who are now considering whether to replace the 81-year-old president with a stronger candidate to fight Donald Trump.

The contenders to replace Biden start with his vice president, Kamala Harris. Several Democratic governors, including California's Gavin Newsom and Michigan's Gretchen Whitmer, are also on activist lists — and have stoked national sentiment in recent months despite endorsing Biden.

Democratic governors from traditionally Republican states, such as Andy Beshear of Kentucky and Roy Cooper of North Carolina, are possibilities, but not as strong.

As are Transportation Secretary Pete Buttigieg, Commerce Secretary Gina Raimondo and Ohio Senator Sherrod Brown.

Kamala Harris

vice-President

5 Democrats who can replace Joe Biden

Harris would be the first choice for some members of the Democratic Party to replace Biden. But the vice president, 59, is not much more popular than Biden, leaving doubts that she can improve the party's chances against Trump.

A former California prosecutor and attorney general, Harris became the first woman of South Asian descent and only the second black woman to be elected to the US Senate. In 2020, she became the first female vice president.

But she made some public missteps early in her time in the White House.

The latest FiveThirtyEight average of national polls showed Harris with just over 39 percent of voters approving, while just under 50 percent disapproved. Those numbers are better than Biden's, anyway.

Harris stood by Biden after his poor performance in the debate, dismissing calls that he should withdraw. In an interview with CNN, she acknowledged that the president had a "slow start" but a "strong finish."

Gavin Newsom

Governor of California

5 Democrats who can replace Joe Biden

As Democrats panicked about Biden's candidacy Thursday night, California Gov. Newsom — who attended the debate in Atlanta — took on a familiar role as the president's full-time lawyer. "You don't turn your back on a show," Newsom said on MSNBC.

Newson has made a year-long effort to build a national profile and — many Democrats believe — positions himself as a presidential candidate in 2028, or perhaps sooner. When concerns about Biden's age grew last year, Republicans publicly accused Newsom of running a "shadow" campaign that would allow him to enter the race if the president retired. Some Democrats quietly agreed.

Ish-kryebashkiaku 56-vjeçar i San Franciskos nuk e zbut liberalizmin e tij në Kaliforni dhe është avokat i zëshëm për kontrollin e armëve, çështjet LGBT+ dhe të drejtat e abortit. Gjatë presidencës së Trump, Newsom e shpalli Kaliforninë liderin e "rezistencës" ndaj administratës së tij.

Kolegët demokratë thonë se pengesa e tij më e madhe për lavdinë kombëtare nuk është liberalizmi i tij, por problemet e Kalifornisë: një krizë e të pastrehëve, një deficit buxhetor shumë miliardë dollarësh dhe një problem i kostos së jetesës për të cilin votuesit fajësojnë pjesërisht guvernatorin.

Ai ka kohë deri në vitin 2026, kur i mbaron mandati, për t'i kthyer gjërat në favorin e tij.

Josh Shapiro

Guvernatori i Pensilvanisë

5 Democrats who can replace Joe Biden

Josh Shapiro mposhti një kandidat të mbështetur nga Trump me më shumë se 14 pikë përqindjeje për guvernator.

Politikani 51-vjeçar, pjesë e politikës së Pensilvanisë që nga fillimi i viteve 2000, shërbeu katër mandate në Dhomën e Përfaqësuesve të shtetit dhe më vonë dy mandate si komisioner i Montgomery County.

Ai kaloi gjashtë vjet si prokuror i përgjithshëm i shtetit, duke tërhequr vëmendjen kombëtare për fitimin e një marrëveshjeje prej 1 miliard dollarësh kundër Johnson & Johnson dhe grupeve të tjera farmaceutike për rolin e tyre në epideminë e opioideve. Rizgjedhja e tij në vitin 2020 mblodhi më shumë vota se çdo politikan në historinë e Pensilvanisë – madje më shumë se Biden, i cili ishte në të njëjtën zonë.

Megjithëse i qortuar nga grupet mjedisore për mbështetjen e tij për industrinë shtetërore të gazit argjilor, dhe nga disa në të majtën progresive për mbështetjen e tij të zjarrtë për Izraelin, guvernatori ka qenë gjerësisht popullor.

Ai tërhoqi lëvdata kombëtare për trajtimin e tij të shkathët të një mbikalimi të rrëzuar të autostradës në qershor 2023, duke tejkaluar pritshmëritë duke e rikthyer rrugën në funksion në vetëm dy javë. Sipas një sondazhi të Kolegjit Franklin & Marshall nga prilli 2024, ai ka 54 për qind miratim në shtet, duke përfshirë miratimin nga 29 për qind e republikanëve të regjistruar.

Vetëm në mandatin e tij të parë si guvernator, Shapiro ka shprehur mbështetje për presidentin në detyrë, por është përplasur me të në të kaluarën për politikën mjedisore.

Gretchen Whitmer

Guvernatore e Miçiganit

5 Democrats who can replace Joe Biden

E parë prej kohësh si një pasardhëse e mundshme e Bidenit, guvernatorja e Miçiganit, Whitmer, erdhi në vëmendjen kombëtare gjatë pandemisë Covid-19, kur u grind me Shtëpinë e Bardhë të Trump për përgjigjen e dobët të shëndetit publik. Ajo më vonë dominoi titujt kombëtarë në tetor 2020, kur zyrtarët e zbatimit të ligjit zbuluan një komplot nga një grup pro-Trump për ta rrëmbyer atë. Whitmer fajësoi retorikën nxitëse të Trump.

Whitmer ka miratuar një listë progresive dëshirash, duke përfshirë legjislacionin për kontrollin e armëve dhe një projekt-ligj për energjinë e pastër – duke deklaruar se, pavarësisht se ishte në një gjendje të luhatshme, votuesit e zgjodhën atë "në atë axhendë [progresive]".

Whitmer has already hinted at her White House ambitions, saying in a speech once that she would see voters "in 2028." She recently retweeted this post. She has repeatedly voiced her support for Biden and reiterated her support again at X after Thursday's debate.

JB Pritzker

Governor of Illinois

5 Democrats who can replace Joe Biden

As Biden and Trump took the stage, Illinois Gov. JB Pritzker posted a series of tweets on X supporting the president and attacking the Republican rival. "President Biden will always defend reproductive rights...," he wrote. "Remember — Donald Trump is not just friends with Vladimir Putin. He wants to be Vladimir Putin."

The governor has been an effective media surrogate for Biden. Now in his second term, some see Pritzker as a possible presidential contender.

The billionaire scion of the Pritzker family, who co-founded the Hyatt Hotel Corporation, has spent most of his career in and around politics. In addition to co-founding Pritzker Group Private Capital, an asset manager and entrepreneur, he served as chairman of the Illinois Human Rights Commission and was national co-chair of Hillary Clinton's 2008 presidential campaign.

First elected to office in 2018, Pritzker has pursued a progressive agenda: He has raised Illinois' minimum wage to $15, legalized recreational marijuana, guaranteed abortions and gender care, and banned guns.

Beloved by some and ruthless by others, he has dominated the state's domestic politics.

Pritzker has not ruled out a presidential run, where his personal wealth would aid any fundraising struggles. When asked, he said the chances of Biden getting out of the way are "remote" and reiterated his support for the president.