Lajme nga Bota

12 Russian oligarchs have died under mysterious circumstances since the start of the war in Ukraine

12 Russian oligarchs have died under mysterious circumstances since the start of

By Maurizio Stefanini/ Vladimir Putin beat Agata Kristin? "Ten Little Indians" is the book of the English writer, which sold over 110 million copies, breaking all records. It tells the story of 10 guests at a cottage on a Devon island, who die one by one at certain times and in gruesome ways.

Meanwhile, in Russia, there are already 12 Russian oligarchs and managers who have died in a mysterious way since the beginning of this year. But numbers aside, there are at least 4 important differences. First, the scene of events is not an island without any means of communication with the world, but the whole of Europe and even the USA.

Second, the beat that accompanies these deaths is not a song, but news of the war in Ukraine.

Thirdly, while in Christ's book, the author remains unsuspected until the end, in this particular case anyone who knows a little bit about Russia suggests that Putin is behind these deaths. And fourth, Agatha Christie's story is fictional, while the death of 12 Russians is a true fact.

The last to die is Ravil Maganov. Deputy director of the company "Lukoil" and chairman of the Board of Directors. It was officially reported that he died after "falling" from the window of the sixth floor of the Central Clinical Hospital in Moscow, where Gorbachev had just died, and which is considered the best hospital in Russia.

He was 67 years old, and in a statement the company "Lukoil" says: "It is with great sadness that we inform you that Ravil Maganov, chairman of the Board of Directors, has died after a serious illness. Ravil Ulfatovic made an invaluable contribution not only to the development of the company, but the entire Russian oil and gas industry."

Asnjë përmendje të rrethanave të vdekjes së tij. Disa zëra folën për edhe për problemet e zemrës dhe zhytjes në një depresion të thellë. Agjencia ruse lajmeve Tass specifikon më tej:atak në zemër, ndërsa kurohej edhe me anti-depresivë.

Me pak fjalë, ekzistojnë dy hipoteza. E para, u rrëzua nga agjentët e shërbimit sekret pasi bordi i Lukoil kritikoi hapur në mars operacionin ushtarak në Ukrainë, duke bërë thirrje për “përfundim të shpejtë të konfliktit të armatosur”, dhe shprehur “afërsi të sinqertë me të gjitha viktimat”. Së dyti, i dëshpëruar nga të qenit numri 2 i gjigantit të dytë rus të naftës, Maganov u ndje keq ndërsa po qëndronte në dritare dhe u rrëzua poshtë.

I pari në listën me 12 viktima vdiq më 29 janar, ende pa nisur lufta. Bëhet fjalë për Leonid Shulman, 60 vjeç, kreu i shërbimit të transportit të “Gazprom Invest”. Thuhet se ai u gjet i vdekur në banjën e vilës së tij, në periferi të Moskës. Pranë iu gjet një shënim, në të cilin ai ankohej për dhimbje nga një këmbë e thyer.

Por sipas shërbimit sekret ukrainas, ai kishte prerje të thella në trupin e tij të gjakosur. Nga ana tjetër, sipas revistës “Fortune”, Shulman ishte në telashe për shkak të një hetim përmashtrim. Më 25 shkurt, ditën e parë të luftës, ndodhi vdekja e dyta. Ajo e Aleksandër Tjuliako, 61 vjeç, zëvendësdrejtor i Bankës Gazprom.

Ai u gjet i varur në garazhin e vilës së tij. Edhe ai pati një shënim pranë, përmbajtja e të cilit ende nuk dihet. Shërbimi i sigurisë i Gazprom i përzuri që të gjithë nga vendi i krimit; madje edhe policinë. Më 28 shkurt, i treti në listë ishte Majkëll Uorford, 66 vjeç. Emri i vërtetë Mikail Tolstosheja, me origjinë ukrainase.

Pasi u bë i pasur nga nafta dhe gazi, ai emigroi në vitin 2000 në Britaninë e Madhe, ku ndryshoi shtetësinë, emrin dhe veprimtarinë profesionale, duke u marrë me pasuritë e paluajtshme. Trupi i tij u gjet gjithashtu në një garazh në shtëpinë e tij në Sarrej. Policia britanike përjashton pistën e vrasjes, por e quan vdekjen si “të pashpjegueshme”.

Më 23 mars, ishte radha e Vasili Melnikov, 43 vjeç, pronar i kompanisë Medstom që importon pajisje mjekësore. Në apartamentin e tij luksoz në Nizhni Novgorod nuk u gjet vetëm trupi i tij, por edhe i gruas dhe i 2 fëmijëve. Shkaku i vdekjes:plagë me thikë të shkaktuara nga disa thika të gjetura në vendin e krimit.

Për shkak të sanksioneve, Medstom ishte në prag të falimentimit. Më 18 prill, i pesti në listë ishte Vladisllav Avaev, 51 vjeç, nëndrejtor i Gazprombank dhe ish-zyrtar i Kremlinit. Sërish pranë trupit të tij në shtëpinë e tij në Moskës u gjetën ato të gruas së tij dhe një vajze 13-vjeçare.

Po ashtu edhe një armë, me të cilën ai do t’i vriste fillimisht 2 gratë, dhe më pas do të kryente vetëvrasje. “E vrau Putin”– ishte akuza e forte e Igor Volobuev, ish-zëvendëspresident i Gazprom, që u arratis dhe shkoi në vendlindjen e tij në Ukrainë, për të luftuar kundër pushtuesve.

Më 21 prill, është radha e Sergej Protosenja, 55 vjeç, menaxheri kryesor i Novatek, gjiganti i dytë më i madh energjetik në Rusi pas Gazprom, me një pasuri personale prej 400 milionë eurosh. Kufoma e tij u gjet së bashku me atë të gruas dhe vajzës 18-vjeçare në Lloret de Mar, 70 km larg Barcelonës, në një vilë të marrë qira për festën e Pashkëve.

Ai ishte mbytur, ndërsa 2 femrat ishin të goditura me thikë. Djali i familjes që në atë moment ndodhej në Francë, e përjashton absolutisht skenarin vrasje-vetëvrasje. 1 maji regjistroi vdekjen e shtatë misteroze. Andrei Krukovski, 37 vjeç, drejtor i resortit të skive Gazprom në Krasnaja Poljana, vdes në Kaukaz.

Sipas agjencisë së lajmeve Tass, “ai u rrëzua nga një shkëmb” në Soçi. “Ai i donte malet dhe aty e gjeti paqen. Tragjedia ndodhi në rrugën për në fortesën Akzepsinskaja”- vijoi raportimi. Më 7 maj, i teti në listë ishte Aleksandër Subotin:43 vjeç, ish-drejtues i Lukoil, por anëtar i Bordit të Drejtorëve, si dhe vëllai i tij Valeri Subotin, ish-zëvendës president i seksionit tëblerjes dhe shitjes së naftës në Lukoil.

Ai vdiq nga një sulm në zemrës, pasi iu nënshtrua një kure popullore në Mitisçi, 19 km larg Moskës. Ishte një tepari, së cilës ai i nënshtrohej shpesh për t’u shëruar nga varësia nga alkooli. Kura bazohej tek helmi i bretkosave, që shmang të vjellat dhe në të njëjtën kohë e forcon sistemin imunitar.

Në të njëjtën kohë, mjekët popullorë thërrasin shpirtrat, duke sakrifikuar disa gjela dhe duke u larë me gjakun e tyre. Por këtë herë ai u ndje kaq dhe shamani Magua, me gruan e tij, në vend se t’i telefononin menjëherë urgjencës, preferoi të provonte ilaçin Korvalol, një qetësues i bazuar në barishte natyrale.

Më 27 qershor, i nënti ishte Jevgeni Palant, 47 vjeç, me origjinë ukrainase, pronar i kompanisë celulare, A-Mobile, aktive në Abkhazi, dhe gjithashtu financier i një Teatri Dramatik Rus në të njëjtën republikë të shkëputur nga Gjeorgjia.

Trupi i tij i zhveshur u gjend në rrethinat e Moskës, pranë gruas së tij Olga, 50 vjeçe, nga vajza 20-vjeçare Polina. Pasi zbuloi se donte ta linte, gruaja e goditi 14 herë më thikë. Më pasvizatoi në mur dy zemra me gjakun e saj, dhe në fund u vetëvra. Kështu pretendojnë mediat pro–qeveritare.

Më 5 korrik, i dhjeti ishte Juri Voronov, 61 vjeç, pronar i Astra-Shipping, një kompani logjistike që kishte nënshkruar disa kontrata me Gazprom për shpimet në Arktik. Trupi i tij u gjet në mesin e pishinës në banesën e tij luksoze, me një plumb në kokë dhe një armë aty pranë.

Hetuesit thanë se vdekja u shkaktua nga një “mosmarrëveshjeje me partnerët e biznesit”, pasi sipas të vesë, bashkëshorti ankohej se njerëzit po e tradhtonin. Por kamerat e sigurisë nuk tregojnë asnjë vizita apo hyrjen e ndonjë të panjohurit në orët para ngjarjes.

On August 14, the eleventh on the list is Dan Rapoport, 52, financier and broker of Latvian origin. After becoming wealthy in Russia, he fled the country, becoming a staunch critic of Putin's government. It falls late at night from a building in Washington.

At the time of his death, he was wearing an orange hat and had $2,620 in his hand, but no wallet or credit card. The circumstances of his death are described as "highly suspicious" by Bill Brouder, a former American financier who once worked in Moscow, the son of a prominent leader of the Communist Party of the USA who later became a supporter. the main sanctions against Putin's Russia following the 2009 assassination of his Russian lawyer Sergei Manjicki.

originally published on bota.al