Kronikë e zezë

What happened today in Potam, where the little girl lost her life while bathing in the sea after colliding with the boat

What happened today in Potam, where the little girl lost her life while bathing

Today in Himare, on the beach of Potama, a 7-year-old girl lost her life tragically after being hit by a speedboat that lost control.

The person driving the boat was a police officer, Arjan Tase, and was immediately arrested.

The Avdija family from Tropoja, which had been living in Britain for years, had returned to Albania for vacation, which turned into a tragedy.

Multiple videos have been released from the scene by various vacationers.

What happened today in Potam, where the little girl lost her life while bathing

What happened today in Potam, where the little girl lost her life while bathing

What happened today in Potam, where the little girl lost her life while bathing

What happened today in Potam, where the little girl lost her life while bathing

Who has reacted?

Drejtori i Policisë, Gledis Nano ke reaguar menjëherë pas ngjërjes duke përjashtuar nga policia komisarin Arjan Tase, ish-shef i komisariatit të Himarës dhe që mbante detyrën e shefit të policimit në Komunitet në Elbasan.

Ai tha në reagimin e tij: Drejtor Nano ka përjashtuar nga radhët e Policisë së Shtetit oficerin e Policisë Komisar Arjan Tase, me detyrë Shef Seksioni i Policimit në Komunitet në Komisariatin e Policisë Elbasan, i cili është arrestuar menjëherë pasi ka ndodhur ngjarja. Oficeri i Policisë ndodhej me pushime në Himarë dhe duke drejtuar një mjet lundrues skaf, dyshohet se ka humbur kontrollin mbi drejtimin e mjetit dhe për pasojë mjeti lundrues ka goditur vajzën 7-vjeçare të familjes Avdia, e cila për shkak të plagëve të marra ndërroi jetë në vendngjarje.

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në Tëiiter i ka kërkuar policisë t’i japë dënimin e merituar përgjegjësve dhe dha një mesazh për politikanët dhe mediat duke thënë se: Nuk mungoi as në këtë rast kafshëria politiko-mediatike e atyre që urojnë e presin veç fatkeqësi, për të ushqyer zjarrin e luftës së tyre politike të paudhë dhe të pashpresë!

Debati për përdorimin e skafeve në plazhe

Meanwhile, the issue of using speedboats, motorbikes, in specific ports and harbors or anywhere remains an open problem. There are many reactions, but in the meantime, the responsibilities and measures that must be taken urgently, in the conditions where the coast is turning into a crime scene, remain to be learned.

We remember that a few days ago a raft crashed into several people who ended up in the hospital, but fortunately, unlike today, there was no loss of life.