Histori Personale

What is happening today with the founder of Lululemon and his commitment to end a disease

Ka kaluar një dekadë që kur Chip Wilson u largua nga marka e tij e modës e frymëzuar nga joga, mes polemikave. Miliarderi, i cili hodhi pjesën më të madhe të aksioneve të tij vite më parë, është ende në kërkim të një trashëgimie të re – duke mbështetur një kompani tjetër të veshjeve sportive, duke investuar në pasuri të paluajtshme dhe duke garuar për të kuruar një sëmundje të rrallë.

What is happening today with the founder of Lululemon and his commitment to end

By Jemima McEvoy / It's just before 10 o'clock on a wet Sunday morning in New York's West Village when he's walking down Fifth Avenue. Dressed in baggy athletic shorts and a white tennis polo, Chip Wilson, founder of athletic giant Lululemon, is jogging to his interview with Forbes. It's quite an impressive sight. Due to a rare genetic disorder that turns his muscles to dust, the billionaire is struggling to walk. He is about to collapse. Still, he's running at the moment - and makes it to the interview just in time. "Every step I take, I have to be very aware of where my foot is going," says the 67-year-old Wilson, whose fortune, according to Forbes, is $7 billion, largely due to his remaining 8% stake in Lululemon.

Although he was diagnosed with facioscapulohumeral muscular dystrophy (FSHD) more than 30 years ago, it was only last year that he discovered the diagnosis and began his fight against FSHD, which affects an estimated 870,000 people worldwide. Citing his likely need for a wheelchair in the coming years, the Vancouver-based billionaire in March 2022 pledged $75 million in aid to a new organization he set up to eradicate FSHD by 2027.

What is happening today with the founder of Lululemon and his commitment to end

The organization, Solve FSHD, has awarded nearly $31 million so far to academics and entrepreneurs with creative ideas on how to slow the disease's progression or cure it altogether, sending sparks of hope into a long-overlooked community.

"FSHD is progressing slowly. It is debilitating but not life threatening. And I think that's another reason why there hasn't been much research," said Solve FSHD's executive director, Dr. Eva Chin, whom Wilson hired in June 2022.

Thanks to a pandemic boom that doubled revenue from about $4 billion to over $8 billion, the $60 billion-plus Lululemon today ranks as the No. 7th largest clothing store in the world.

Since stepping down from running the company, Wilson has engaged in a years-long crusade against the company, criticizing its leadership without any filter — with a self-published book, blog posts and countless interviews. According to him, it has taken attention away from the main goal, from the product. Today, as yoga continues to thrive, Wilson's criticisms seem to fall on increasingly deaf ears. "He can say whatever he wants, but the numbers say the company doesn't need him," said David Swartz, an analyst at Morningstar who covers Lululemon.

Kompania e tij ka ecur përpara, por Wilson ka luftuar për të bërë të njëjtën gjë. Forbes foli me sipërmarrësin e veshjeve për udhëtimin e tij që nga largimi nga kompania. Ka qenë një udhëtim i mbushur me dështime, fillime të reja dhe një lloj tjetër suksesi. Ndërsa një markë e re veshjesh dështoi, ai ka pasur më shumë fat duke vënë baste së bashku me investitorët kinezë në një markë evropiane të veshjeve sportive dhe në diversifikimin në pasuri të paluajtshme në Vankuver, përveç fushatës së tij të fundit për të ngadalësuar përparimin e FSHD.

Brenda dy viteve të dorëheqjes si kryetar i bordit të drejtorëve të Lululemon në vitin 2013, mes zemërimit publik, Wilson krijoi një sipërmarrje të re familjare, Kit & Ace, një markë 'veshje teknike' (një term që Wilson i pëlqen që i referohet veshjeve të dizajnuara posaçërisht, shpesh me teknologji të avancuara, për qëllime specifike) shitjen e veshjeve prej leshi kashmiri që lahen në lavatriçe. E financuar nga Wilson, por e udhëhequr nga gruaja e tij, Shannon dhe djali, J.J., familja synonte 1 miliard dollarë në shitje deri në vitin 2020, sipas Neë York Times. Por kjo nuk ndodhi. Ajo hapi 61 dyqane në pesë vende deri në fund të vitit 2016, por një vit më vonë mbylli gjysmën e tyre. Derisa e shitën.

Në vitin 2019, ai u bashkua me gjigantin sportiv kinez Anta Sports Products, pronar i Fila dhe prodhuesi i tretë më i madh i mallrave sportive në botë (pas Nike dhe Adidas), për të blerë Amer Sports me bazë në Helsinki, Finlandë. Wilson shpenzoi gati 1 miliard dollarë për një rreth 21% të aksioneve në Amer, dhe disa muaj më vonë shpenzoi 100 milionë dollarë të tjerë për 0.6% të aksioneve në Anta.

Miliarderi e përshkruan Amerin si fokusin e tij kryesor: 'Është pikërisht aty ku truri im është ndoshta 90% të rasteve.'

Ai tha se i ka kaluar vitet e fundit si këshilltar në prapaskenat e nëntë markave të Amer-it, të cilat përfshijnë gjithashtu markën e skive Atomic dhe Salomon. Fokusi i tij ka qenë transformimi i tyre nga 'shumë mashkull, shumë inxhinierik, shumë me shumicë' për t'u bërë më tërheqës për përdoruesit e përditshëm dhe në veçanti për gratë.

Deri më tani duket se lëvizjet e tij po japin rezultat. Shitjet neto të Amer u rritën me më shumë se 30%.

Një tjetër fushë që Wilson ka pasur fat është pasuria e paluajtshme. Ai zotëron shtëpinë më të shtrenjtë në British Columbia, një kompleks 15,000 metra katrorë, me shtatë dhoma gjumi, nëntë tualete dhe një fushë tenisi në rrugën Point Grey Road të Vankuverit, e mbushur me rezidenca. Por kjo është vetëm maja e perandorisë së tij të pasurive të paluajtshme.

Në fund të intervistës, biseda kthehet te Lululemon.

Kur bëhet fjalë për Lululemon, Wilson ka ende një mori ankesash. Janë preferencat e tij personale, si neveria e tij për shfaqjen e njerëzve në reklama, të cilët ai pretendon se duken 'të pashëndetshëm', 'të sëmurë' dhe 'jo frymëzues'.

'I think the definition of a brand is that you're not everything to everyone... You have to be clear that you don't want certain customers coming to you.'

No matter what he says about Lululemon, it's clear he can't let it go just yet. Good, bad or ugly, it will always be his legacy.

*Jemima McEvoy, Forbes reporter covering the world's richest people