Histori Personale

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the world's first supermodel, Gia Carangi

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the

Gia Carangi embodied the fashion world in the late seventies and eighties. Her prevailing beauty, but also premature death after complications from AIDS contributed to the creation of a myth. Gia Carangi was born in Philadelphia on January 29, 1960, just like 62 years ago today. She was the third child of Joseph Carangi and Kathleen Adams. The father was the manager of a restaurant, born to Italian immigrants, housewives, of Irish and Welsh descent. When Gia was only eleven years old, her mother left home, tired of the ongoing episodes of domestic violence, also thanks to an extramarital affair, which ended in remarriage a year later.

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the

Tashmë e brishtë dhe e paqëndrueshme emocionalisht, ajo ra shpejt pre e drogës. Në moshën pesëmbëdhjetë vjeç takoi Sharon, një bjonde 21-vjeçare, e cila u bë dashuria e saj e parë. Në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, jeta e saj pësoi një pikë kthese të destinuar për të ndryshuar fatin e saj përgjithmonë: në një klub bukuroshja Gia Carangi u vu re nga një fotograf i afërt me agjenten e famshme Wilhelmina Cooper, e cila, sapo e portofolin e deshi menjëherë për të bashkëpunuar.

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the

Gia Carangi e jetoi hapur homoseksualitetin e saj.

Në vitin 1983, modelja u largua përgjithmonë nga Nju Jorku dhe vendosi të nisë një proces detoksifikimi, të cilin, megjithatë, nuk e përfundoi. Gia Carangi vdiq në moshën 26-vjeçare. Askush nga bota e modës nuk ishte i pranishëm në ceremoni dhe lajmi për vdekjen e saj u bë publik vetëm pak muaj më vonë.

Zbulimi

Gia Carangi ishte 16 vjeç kur fotografi Maurice Tannenbaum e vuri re duke kërcyer në një klub në qytetin e saj të lindjes.

Seti i parë

Dy muaj më vonë, Gia Carangi mbërrin në Manhattan dhe në nëntor pozon për Vogue, Yves Saint Laurent dhe Calvin Klein.

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the

Supermodelja e parë

Në dy vitet në vijim Gia Carangi u bë 'supermodelja' e parë në botë.

Humbja e Wilhelmina

Në vitin 1980, në kulmin e popullaritetit të Gia Carangi, ëilhelmina vdiq në moshën 40 vjeçare nga kanceri i mushkërive. Gia u zhyt në dëshpërim dhe gjeti ngushëllim tek heroina.

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the

Detoksifikimi

U përpoq të detoksikohej në moshën 23-vjeçare. Nëna e saj e kthen në Filadelfia, ku nis procesin. Supermodelja e Dior dhe Armani nisi të punonte si shitëse në një dyqan xhinsesh, derisa iu kthye shpejt drogës.

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the

Vdekja

In June 1986 he was admitted to Warminster General Hospital in Pennsylvania with pneumonia on both sides. A few days later came the most serious diagnosis, Gia Carangi was infected with the HIV virus. On November 18, 1986, he died at Philadelphia Hospital.

From love affair, to HIV infection and death 26 years old. The story of the

Tiranapost.al