Aktualitet

Veliaj: Those who allegedly remembered today about the Theater, are the same ones who were convicted of defamation by the Court

Veliaj: Those who allegedly remembered today about the Theater, are the same

From Ndroqi, where today the new neighborhood of the Reconstruction Program was inaugurated, which benefits 74 families, the mayor Erion Veliaj returned the answer to the opposition for the project of the new National Theater. Veliaj said that those who pretend to be "remembered" for the Theater, are the same ones who yesterday accused of building towers in other major projects, but today are slanderers by court decision.

"I know that whenever there are projects, there are always voices that inflate politics and try to use people as cannon fodder. I have seen this everywhere! Today I was reading the statuses of those who are now remembered for the theater, they say they will become towers. They are the same people who lost the defamation trial for the "Sami Frashëri" school, where they said that towers would be built; also for the toy corner, where they said towers would be made; even for the New Bazaar, when they said towers would be made; also for the Castle, and for all those spaces that today have become extraordinary spaces, that have added value to the property, "said Veliaj.

Earlier today, the former chairman of the Democratic Party Lulzim Basha, the chairwoman of the SMI Monika Kryemadhi and President Ilir Meta reacted regarding the Theater.

Basha's status on Facebook

“Prej dy vitesh teatri është një plagë e hapur në zemër të Tiranës. Një plagë që sëmbon prej mosarsyeve që e shkaktuan atë dhe që janë të njëjtat me ato që e kanë mbajtur peng vendin këto 9 vite: arroganca, korrupsioni, klientelizmi, paratë e krimit dhe armiqësia e verbër ndaj trashëgimisë kulturore.

Sot ai shesh, i zhveshur dhunshëm nga historia e tij, është një tjetër vijë ndarëse midis qytetarëve që duan një Shqipëri demokratike dhe një pakice që shkatërron, plaçkit, uzurpon një nga institucionet më të shenjta të kombit.

Mirënjohje të thellë për artistët, qytetarët dhe qëndrestarët që nuk u pajtuan kurrë me marrëzinë e një regjimi që dialogun e kryen me fadroma dhe dhunë shtetërore. Gjykata Kushtetuese provoi se beteja në mbrojtje të Teatrit Kombëtar ishte e drejtë dhe tani është koha që drejtësia të shkojë deri në fund, duke nxjerrë përpara përgjegjësive ata që barbarisht sulmuan kulturën, qytetarinë dhe trashëgiminë tonë të përbashkët. #atykuishteatysiçishte”.

Statusi i Metës në Instagram

“Si sot, dy vite më parë, nëpërmjet një akti kriminal në mes të errësirës dhe në kulmin e pandemisë, u shemb barbarisht në zemër të kryeqytetit, godina historike e Teatrit Kombëtar.

Mirënjohje për të gjithë artistët jonkonformistë, gazetarët e pavarur, intelektualët dhe qytetarët e shumtë, të cilët edhe pse të tradhëtuar pabesisht nga lidershipi opozitar, u shndërruan në simbole frymëzuese të rezistencës ndaj arbitraritetit, korrupsionit dhe dhunës shtetërore, duke zgjuar ndërgjegjen shoqërore për rrezikun që kërcënon trashëgiminë kulturore kombëtare.
Akti kriminal që ende sot mbetet pa përgjegjës për shkeljet ligjore dhe kushtetuese, për shkeljen e Konventave Ndërkombëtare ku vendi aderon, si dhe për falsifikimet e zyrtarëve në të gjitha nivelet, tregon se sa e pavarur është drejtësia shqiptare që për dy vite jo vetëm nuk ka shpallur një fajtor, por as ka dhënë një përgjigje mbi arsyet e emergjencës të shembjes barbare të Teatrit Kombëtar.”

Statusi i Monika Kryemadhit

“Teatri Kombëtar u shemb në 17 Maj 2020 nga bashkëpunimi Luli-Edi&Co për t’i lënë vendin betonit të korrupsionit qeveritar.

Unë jam e bindur se ai teatër nuk do të ishte shembur kurrë dhe reagimi i qytetarëve të Tiranës, që u shprehën pa ngjyrime politike, do të kishte triumfuar, nëse do të ishin bërë bashkë të gjithë aktorët institucionalë, politikë, publik, civil. Kjo do të kishte krijuar një mburojë të pathyeshme për TK. Shumë prej këtyre më sipër, e humbën moralin, teksa nga kalorës të betejës fisnike për Teatrin Kombëtar, u kthyen në lypës shpresues për ndonjë metër katror në kullat e mëdha, apo ndonjë leje ndërtimi në bashkinë Tiranë.

On this day, let the image of the demolition of the National Theater serve, to fix in mind that the offer of Rama autocracy is the priority of corruption and clientelist interests over the civic interest. "And that the country needs public institutions with integrity, just as it needs justice and real opposition, so that the concrete of corruption and empty cities are not our only future."