Aktualitet

Covid infections in the country are significantly reduced. 5 victims are recorded during 24 hours

Covid infections in the country are significantly reduced. 5 victims are

Covid cases in the country have decreased significantly, compared to the previous days.

During the 24-hour period, 410 new cases of Covid were confirmed out of 3,499 tests performed.

5 people lost their lives as a result of the complications of the disease. It is learned that 12,619 people are active with Covid throughout the country. The Ministry of Health announces that 195 patients are receiving treatment at Covid Hospitals, of which 15 are in serious condition.

552 citizens have been cured in the last 24 hours, bringing the number of cured to 142,269 since the beginning of the epidemic.

NOTICE OF THE MINISTRY OF HEALTH

3,499 tests were performed, of which positive results were found with COVID19, 410 citizens, in the following municipalities: 147 cases in Tirana, 39 cases in Durrës, 29 cases in Fier, 23 cases in Lushnje, 22 cases in Vlora, 21 cases in Shkodra , 11 cases in Kukës, Bulqiza, Mallakastër, Saranda, 8 cases in Lezha, Kurbin, Kavaja, 7 cases in Malësi e Madhe, 6 cases in Peqin, 5 cases in Delvinë, Berat, 4 cases in Krujë, Kamëz, 3 cases in Has , Rrogozhinë, Divjakë, Kolonjë, Gramsh, 2 cases in Puka, Elbasan, 1 case in Fushë-Arrëz, Tropojë, Mirditë, Dibër, Mat, Gjirokastër, Përmet, Tepelena, Kuçovë, Poliçan, Prrenjas.

There are 12,619 active COVID19 patients nationwide.
Currently, 195 patients are being treated at COVID Hospitals, 15 of whom are in a more serious condition.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 pesë qytetarë: Dy qytetarë nga Tirana 55 vjeç dhe 75 vjeç, një qytetar nga Elbasani 61 vjeç, një qytetare nga Fieri 72 vjeç, dhe një qytetar nga Shkodra 82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve. Janë shëruar 552 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 142,269 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (13 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 410
Të shëruar në 24 orë 552
Të shtruar në spitale 195
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 3,499

Total tests 1,120,460
Positive cases 157,436 Cured
cases 142,269
Active cases 12,619
Loss of life 2,548

Geographical distribution of active cases by regions:

Tirana 5236
Shkodra 1507
Durres 1084
Fier 1081
Vlora 864
Lezha 713
Elbasan 620
Berat 455
Korca 313
Kukes 276
Gjirokastra 271
Dibra 199

Tiranapost.al