Aktualitet

Various political figures react after the serious event on Top Channel

Various political figures react after the serious event on Top Channel

Various political figures have reacted, after the serious event on Top Channel where unidentified persons attacked with weapons and as a result left the security guard dead.

Feedback:

Edi Rama: The criminal aggression against TCH, resulting in the loss of life of security personnel, requires a clear response from law enforcement agencies! Condolences to the family of the deceased and the entire TCH community, which deserves everyone's solidarity in this very disturbing moment!

Lindita Nikolla: The gun attack on the national TV "Top Channel" and the killing of one of the security personnel is a serious event that requires immediate and professional action by law enforcement agencies. Solidarity for "Top Channel" TV and condolences to the Kola family.
To clarify this criminal event as soon as possible.

President Bajram Begaj: In a really serious event, that of the early hours of the morning, where the building of the national television "Top Channel" was shot with a gun, and as a result, the security guard Pal Kola lost his life. As I express my condolences to the family of Mr. Kola, I encourage the law enforcement agencies to clarify this criminal event as soon as possible and with the highest responsibility.

Damian Gjiknuri: Ngjarje e rëndë sulmi me armë ndaj medias kombëtare "Top Channel" ku për pasojë humbi jetën edhe roja i sigurisë.

I shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerit dhe uroj që ngjarja të zbardhet sa më shpejt dhe përgjegjësit e këtij agresioni të vihen sa më shpejt para drejtësisë.

Erion Brace: SULMI ME ARME NDAJ TOP CHANNEL ESHTE JO THJESHT KRIMINAL,
POR ME I EGRI NDAJ NJE MEDIAJE NE SHQIPERI!

Duke patur te shenjuar ne mendje, humbjen e tmerrshme dhe ende te pazbardhur te THEMELUESIT TE MEDIAS ME TE MADHE NE VEND, sulmi i sotem eshte edhe me i rende!

Nuk eshte nje ngjarje banale apo e lidhur me arsye banale e gjitha kjo!

Liria e Top Channel nuk eshte LIRIA E NJE NDERMARRJEJE PRIVATE, por eshte LIRIA E SHPREHJES E SECILIT NE KETE VEND!

Ndaj secili sot duhet te dije AUTORET DHE QELLIMIN E TYRE dhe pergjigjen duhet ta jape shteti;
Ai eshte nje nder garantet e lirive tona!

MBESHTETJE MAKSIMALE POLICISE SE SHTETIT PER TE BERE DETYREN DERI NE FUND, ZBULIMIN E VENIEN PARA PERGJEGJESISE TE AUTOREVE; TANI, SA ME PARE!

Ngushellime pa fund per humbjen e jetes se punonjesit ne detyre; ngushellime familjes se tij!

Solidaritet me TOP CHANNEL, cdo gazetar, cdo punonjes te tij!

Patjeter qe jeta juaj vjen e para, POR LIRIA ESHTE CESHTJE E JONA!

KURAJO!

Enkelejd Alibeaj: Sulmi me armë ndaj televizionit kombëtar, Top Channel dhe vrasja e rojës së sigurisë është një ngjarje e rëndë dhe akt kriminal të cilin e dënoj me forcë. Ngushëllimet e mia për familjen e punonjësit të sigurisë që humbi jetën në këtë ngjarje të rëndë. Sulmi i mbrëmshëm është një sulm ndaj medias, fjalës së lirë, por është dhe një sulm i rëndë ndaj sigurisë publike në vend.

On behalf of the PD, I call on the law enforcement bodies to investigate the incident urgently and bring the perpetrators to justice. Support and solidarity for Top Channel staff.

Erion Veliaj: Today we are all in solidarity with @topchannelalbania, after the criminal act of yesterday evening, which took the life of a security personnel.

Condolences to the family of the deceased and support to the law enforcement agencies for clarifying the incident as soon as possible.