Lajme nga Bota

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the opposition family we need today?

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

Take the 'Mulino Bianco' Family, catapult to minus 20 degrees on the flight between Berlin and Moscow and then, instead of powdered sugar, put some Novichock. Welcome to the Navalny family, the perfect family to stay in opposition, in these days of social media, where mother uses Instagram and daughter TikTok, because that’s how politics becomes today.

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

The couple you see in the picture are Yulia and Alexei from Russia. Alexei Navalny is the leader of the opposition in Russia who escaped a poisoning with the nerve agent Novichok for which Vladimir Putin is accused. Alexei is his biggest critic and the fight between them continues…. And behind every successful man they say, stands a woman… like Yulia.

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

She is 44 years old and grew up in Moscow. He has an economics degree. Alexein first met him while on holiday in Turkey. After 20 years of marriage, they now live in a three-room house on the south-east outskirts of Moscow.

Julia mbi të gjitha ka mësuar një gjë: Ti japë lamtumirën burrit të saj sa herë largohet. Këtë e bëri edhe një javë më parë, kur në aeroportin Sheremetyevo, sapo mbërriti nga Gjermania në Moskë, i dha një puthje bashkëshortit mes faqes dhe buzëve, duke e ditur fare mirë se me urdhër të presidentit rus Vladimir Putin mund të qëndrojë prej vitesh me radhë në burg.

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

Nuk është film dhe as trillim, sepse Alexei Navalny vërtetë që arrestohet dhe përfundon në burg. Atë donin të helmonin me Novichok, qëndroi për javë të tëra në spital, por Yulia nuk u dekurajua aspak.

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

Në postimet në Instagramin me 460 mijë ndjekës, Alexei edhe pse nuk i kishte punët mirë shkruante: Nuk ka asgjë me të cilën nuk mund të përballemi. Çdo gjë do të shkojë mirë! Dhe kështu po ndodh!

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

Mos mendoni për asnjë moment për shprehjen klishe: Prapa një burri të suksesshëm qëndron një grua, sepse Yulia mund të bëhet një udhëheqëse. Së shpejti ata në Rusi do ta votojnë, si Svetlana Tikhanovskaya-n në Bjellorusi apo gruan e Leopoldo Lopez në Venezuelë të cilat me burrat e tyre në nurg, dolën dhe ngritën zërin në rrugë. Dhe sigurisht jo si karta rezervë. Sepse nëse gratë tundin flamuj, bota i shikon. Sidomos nëse edhe ata përfundojnë në burg, siç ndodhi dje me Yulian e cila u ndalua gjatë protestave për lirimin e Alexeit në Moskë.

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

As vajza e tyre Dasha Navalny nuk mbetet pas. Dashës i përshtatet mirë fjala influencuese, por jo mode. Ajo është 20 vjeçe dhe ka studiuar në Universitetin e Stanfordit, është sinteza perfekte e Rusisë e cila tani është në Perëndim. Ajo ka aftësi ti bëjë të rinjtë për vete dhe ta përkrahin.

Në kanalin në Youtune, u shfaq në 2019-ën duke intervistuar të rinj rusë dhe duke i pyetur se çfarë kërkonin nga politika. Ishte koha kur sheshi në Moskë nuk kishte parë të rinj ndër vite dhe sigurisht jo me Kushtetutë në dorë, siç do të ndodhte në pak kohë.

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

Alexei Navalny, Yulia's wife and the power of social media: Is this the

Sot Dasha është gjenerata e TikTok. Dhe TikTok është një forcë më shumë për çështjen e babait të saj Alexey. Në kohën kur 'Belingcat', platforma e gazetarisë investiguese shkelet me këmbë në Kremlin, ajo mbledh ndjekës që i takon në rrugë, dhe përdor çdo aplikacion në internet, duke përfshirë edhe Tinderin.

Is the whole dissident family of Mulino Bianco just for politics and heartless? Not because he is another family member. He is the youngest, 13-year-old Zahari. He does not appear and not much is known about him, this for all those who think that children are also part of the 'Mulino Bianco' opposition.

* Tiranapost.al.