Art dhe Kulturë

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to the death of Kujtim Prodan

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to

Sad was the news of the death of the famous singer-songwriter Kujtim Prodani at the age of 57. The battle with the coronavirus is proving fatal for the lives of many affected, among them the singer-songwriter who had been hospitalized for several days at Shefqef Ndroqi Hospital, who could not defeat Covid-19.

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to

His friends and colleagues tell how optimistic Kujtim Prodani was about life, and how shocking the news was. 

The Minister of Culture, Elva Margariti, also reacted to his death, spreading a message of condolence from social networks:

'Nuk gjej fjalë të përshkruaj trishtimin që ndjej nga humbja e parakohshme e kantautorit Kujtim Prodani. Djali që i këndoi Tiranës, dashurisë, jetës sot iu bashkua prindërve të tij të nderuar Anita e Agim Prodani… Është shumë herët për t’u ndarë nga ky mik i mirë i të gjithëve. U prehsh në paqe'!

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to

Për këngëtarin Redon Makashi ky lajm ishte i befasishëm. Në lidhje telefonike me News 24 ai tha:

‘Ishte befasi, as e prisja këtë gjë. Është e pabesueshme, ishte gjithë ai djalë i fortë, i ri, me atë humorin e tij. Është një humbje për artin shqiptar. Ne si miqtë e tij e ndjejmë më tepër se publiku, sepse e kemi pasur mik, shok, koleg.

Ne udhëtonim bashkë, ishte një person që kishte gjithmonë humor. Asnjëherë nuk e kam ndjerë një problem apo hall që ta thoshte, ishte gjithmonë pozitiv. Është komplet e pabesueshme kjo gjë, mendonim se do t’ia hidhte. Kjo qenka një e keqe e madhe. Ne kemi komunikuar bashkë dhe jemi takuar në një ambient të një mikut tonë, ku ai shkonte shpesh për një birrë apo hante diçka.

E shikoja gjithmonë të buzëqeshur, kur na shihte, na ftonte gjithmonë në tavolinë. Së fundi, ishin gati 5-6 materiale, që do t’i bënte videoklipe, dhe kur e pashë me maskën e oksigjenit, mendova se do t’ia dilte, që ta merrja e ta uroja, por ja që s’mundi. E gjithë familja e tij ka lënë gjurmë në kulturën shqiptare. Kujtimin s’e imagjinoj dot, bënte gjithmonë ecje nga Liqeni. Ishte shumë i fortë. Më tha Sandri për lajmin dhe i thashë ‘po tallesh ti apo…’.

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to

Këngëtarja Myfarete Laze nuk mbajti dot lotët për mikun e tij Kujtimin të cilin e njihte prej fëmijërisë:

'Nuk e imagjinoj dot me atë vullnet, me atë kurajo që kishte për jetën. E kam njohu që kur bashkëpunoja me babain e tij. Ishte tamam qytetar, artist edhe në shpirt. I besueshëm, vizionar, e kapte momentin. Jepte mesazhe për jetën. Nuk i pranonte antivlerat. Nuk ma mori mendja që do ndodhte kjo. I kam shkruajtur por s’mora përgjigje. Sot më dhëmbi shumë ky lajm…'.

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to

Ndërsa këngëtari Elton Deda tha se lajmi për të erdhi si i pabesueshëm dhe i frikshëm. Ai tregoi edhe herën e fundit që e kishte takuar, para tre javësh:

‘Lajmin nëpërmjet mediave e mora. Çuni i xhajës kishte postuar, jam shumë i tronditur për këtë. Ka qenë qytetari ideal. Një njeri i bardhë, pa asnjë ambicie të keqe, kishte vetëm dëshirë të luante muzikë.E kam pasur shok të vjetër që në vitet ’90. Për mua është e pabesueshme dhe e frikshme’.

Si e kujtoni Kujtim Prodanin?

‘Ka qenë para 3 javësh, 1 muaji, tek një vend që rrinim bashkë. Erdhi atë ditë, isha në tavolinë me miq të tjerë, nuk para përzihej, e kishte natyrën, i përqente vetmia, ishte veshur me atë xhupin kaf pak sportiv, na përshëndeti, me pantallona të zeza të ngushta. Merreshe me sport, shkonte në Gjir të Lalzit bënte vrap.

Ne e ftuam në tavolinë, por tha që do pinte tek cepi një birrë. Kjo ishte hera e fundit. Kishte një koncert që isha pjesë e tij. E bëri vetëm me piano dhe një kitarist. Ishte koncert i bukur, shumë komod, donte të lëviate në rrethet e Shqipërisë.

Në momentin që u mbyllëm, u prish plani pasi e kishte bërë kalendarin. Kishte një plan tjetër, por donte të konsumonte këtë koncert. E dha dhe RTSH në vitin e ri’.

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to

Presidenti Meta ka publikuar një mesazh ngushëllimi gjithashtu, për Kujtim Prodanin: 

'A great loss for Albanian art!
Our famous singer-songwriter, virtuoso artist and model citizen, Kujtim Prodani, the son of two wonderful parents and unforgettable artists Anita Take and Agim Prodani, passed away today.
Much pain!
The most heartfelt condolences to the relatives, the community of singers and all art lovers.
Kujtim Prodan's songs and music will always be heard '!

The boy who sang to Tirana, the love of life! Friends and colleagues react to

Kujtim Prodani is a well-known singer and author of 57 lyrics. In November 2003, Kujtim Prodani participated in the Magic Song 2003 and since then his artistic activity has not stopped for a moment. He was the son of well-known artists Anita Take and Agim Prodani.

* Tiranapost.al.