Aktualitet

Rama reacts but with the commentators: The complaint of the French embassy without relation to my position, there is no excuse to leave us out without the vaccine

Rama reacts but with the commentators: The complaint of the French embassy

For a long time one of the ways of Prime Minister Edi Rama to respond to the debates of the day or sharp issues directly related to him, is to do it by responding to a commenter on Facebook and this method is happening more than the views expressed through statements or conferences, even with status on social networks like Twitter. 

In this case, there has been discussion in recent days since the Prime Minister's disappointment with the European Union over the vaccine. He has had his open stances that have shown dissatisfaction with the EU and that brought the reaction of the French ambassador the day before. Ambassador Barsacq called the attacks on a friendly and allied country like France inappropriate and reminded Rama that the EU is the largest donor in the country with 100m euros in various sectors.

After a comment on Facebook in a post by Rama, where the citizen wrote somewhat ironically that the French Embassy had complained, Prime Minister Rama responded by saying that he had not attacked any ally, much less France in this case.

The complaint of the French Embassy, ??according to Rama, is irrelevant to his position because he simply took it as an example to illustrate the idea that there was no reason not to give our countries some doses for doctors at least, when they can not be used to all in no time in any EU country!

The Prime Minister does not back down from what he said: 

'I have spoken about a concrete issue in a concrete situation, related to the vaccine and I do not remove any commas from those I have said! Leaving out the countries of our region in the distribution of the vaccine against Covid by the EU, there is no justification in any plan and this is understood by anyone who pretends not to understand '!

The commenter writes:

Pershendetje Z kryeminister.Lexova ne lajme qe ambasada Franceze na qenkërka ankuar pasi ju "sulmuat Francen,miken dhe aleaten e Shqiptareve Sa pafytyrsi ky reagim i amb franceze.Se sa aleate ,mike dhe dashamirse ndaj nesh eshte Franca,mjafton t'i hedhim nji veshtrim murit rrethues te kesaj ambasade.Te jep pershtypjen qe kemi te bejme me Al katrazin e jo nje ambasade dhe,sikur jashte atyre mureve jetojne egërsira e jo njerez.Ky eshte rrespekti frances ndaj nesh.Franca me bllokimet e saj te nje pas njeshme per negociatat papritur na doli nje mike dhe aleate e fyer Shume mire ja u bere qe ju a the ne emision.Skane per tna fut qe skan per tna fut ne BE kshu qe,skemi pse te jemi inferior ndaj askujt. Rrespekte

Kryeministri Rama përgjigjet: 

Une nuk kam sulmuar asnje aleat dhe aq me pak Francen ne rastin konkret! As nuk e kam harruar dhe nuk e harroj qe Bashkimi Europian e ka ndihmuar Shqipërinë, qyshse vendi yne doli nga burgu i diktatures e deri me sot. Perkundrazi, e kam cmuar dhe e cmoj pa lekundje Bashkimin Europian, per njemije e nje arsye, perfshire pa dyshim edhe ndihmen e paçmuar qe i jep Shqiperise tash 30 vjet. Une kam folur per nje ceshtje konkrete ne nje situate konkrete, lidhur me vaksinen dhe nuk i heq asnje presje atyre qe kam thene! Lenia jashte e vendeve te rajonit tone ne shperndarjen e vaksines kunder Covidit nga ana e BE, nuk ka asnje justifikim ne asnje plan dhe kete e kupton çdokush qe ben sikur s'kupton! Ndersa ankesa e ambasades franceze meqe une e ilustrova opinionin tim duke sjelle shembullin e Frances (sic mund te sillja edhe shembuj te tjere) eshte pa lidhje me qendrimin tim dhe konkretisht edhe me sjelljen e shembullit te Frances, per te ilustruar idene se nuk kishte pse te mos i jepeshin edhe vendeve tona disa doza per mjeket te pakten, kur ato s'mund te perdoren te tera menjehere ne asnje vend te BE!

Franca eshte jo vetem nje nga vendet me te mrekullueshme te botes e me te perparuara te Europes ne cdo drejtim, as thjesht nje vend mik e aleat i Shqiperise, po edhe nje vend i veçante ne zemren e ne mendjen time, ashtu sikunder eshte edhe BE-ja nje amanet e nje destinacion i patjetersueshem i Shqiperise e shqiptareve.

Ankesa e ambasades franceze nuk ndryshon asgje ne asnje drejtim, ashtu siç e drejta per te menduar ndryshe vlen si gjithnje njesoj si per Francen edhe per Shqiperine ne kete rast; si per hartuesit e ankeses ne emer te Frances, si per mua qe flas ne emer te Shqiperise.
Por ty te them miqesisht se duke e nxjerre nga konteksti ankesen e ambasades franceze, gabon njesoj sic gaboi ambasada franceze duke nxjerre nga konteksti ato që thashe! Madje ne fakt gabon edhe me keq, sepse flet jo vetem pa lidhje me ankesen konkretisht, po edhe thua gjera pa lidhje!
Nje fjale e bukur popullore thote se miqesia e vertete nuk i ka te gjitha fjalet prej mjalti, keshtu qe as ti mos u merzit, as ambasada s'ka pse merzitet, se une jo e jo, cfare nuk degjoj po nuk merzitem

* Tiranapost.al.