Aktualitet

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha clashes over incinerators. A princess is born in Albania

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha

Read below the main news of the day, summarized

 

Sad record of infected in the country and three victims from coronavirus

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha

302 new cases of coronavirus were confirmed in the country during the last 24 hours from 1405 tests performed, setting a new record of cases from the outbreak of the pandemic. While 3 people lost the battle with Covid-19. ( Read here)

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha

Ndërkohë kreu i Urgjencës Brataj thotë se në dy javët e fundit janë rritur thirrjet drejtuar 127-ës dhe janë rreth 100 persona në ditë që telefonojnë numrin e Urgjencës Kombëtare. (Lexo këtu)

 

Franca në izolim

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha
Kryeministri francez Jean Castex njoftoi sot masa të reja për të ndaluar përhapjen e koronavirusit ndërsa rastet rriten në të gjithë vendin.(Lexo këtu)

Ai gjithashtu ka bërë parashikimin e frikshëm duke thënë se “numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet dhe se rastet sot pacientë mund të kthehen në viktima nesër”

 

Përplasjet e reja Rama-Basha për inceneratorët

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha

Debati për inceneratorët vijoi edhe sot, ndërsa nisi me një deklaratë të Bashës për kontratat dhe u zhvendos më pas tek rasti i biznesmenit Hajdin Sejdisë.(Lexo këtu)

Për këto akuza, kryeministri u shpreh me një status në Twitter se PD dhe politika është e vjetër e mbledhur në formë malesh me plehra.

 

 Ministrja Belinda Balluku për çështjen e rafinerisë së Ballshit

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha

“Është mundim për ne dhe stërmundim për naftëtarët, por po mundohemi ta zgjidhim dhe të gjejmë një zgjidhje nga lëmshi i privatizimit të rafinerisë në 2008” deklaroi Balluku. (Lexo këtu)

 

Basha i zhgënjyer nga përgjigjja e SPAK për inceneratorët

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha

Kreu i PD-së Lulzim Basha thotë se është i shqetësuar nga përgjigja e SPAK për kallëzimin e inceneratorëve, të cilat Basha i konsideron afera korruptive. (Lexo këtu)

Në Ilva Now, Basha se deri tani SPAK nuk ka dhënë informacion se sa prokurorë janë caktuar në këtë çështje shumë komplekse.

 

Lind një princeshë në Shqipëri

Daily news! New record of Covid infections in the country. New Rama-Basha


Prince Leka and his wife, Elia Zaharia, have become parents for the first time to a girl today. (Read here)

The little girl is learned to have been baptized with the name of her great-grandmother Geraldina, thus inheriting the name of the Queen, news which she confirmed in his first reaction as father Prince Leka Zogu II.